Wiadomości

  • 13 lutego 2024
  • 5 marca 2024
  • wyświetleń: 8882

Odnowiona kamienica w centrum miasta się sypie. Znamy powód odpadania tynku

Niedawno odrestaurowana, niedługo wyglądała ładnie. Od jednej z kamienic na placu Wojska Polskiego odpadają kawałki tynku. Jak twierdzą władze miasta, powodem ma być uszkodzony system odprowadzania wody na sąsiednim budynku.

Kamienica Wojska Polskiego
fot. arch. Edwarda Kołka


Podczas spaceru w centrum miasta radny Edward Kołek zauważył niepokojącą rzecz.

- Ze smutkiem i zdziwieniem zauważyłem, że ze świeżo odrestaurowanej kamienicy na placu Wojska Polskiego przy ulicy Ratuszowej, na budynku dawnego ratusza, wielkimi kawałkami odpada tynk - opisuje przedstawiciel bielszczan.

Poprosił więc władze miasta o informacje, czy wykonane w tej kamienicy prace restauratorskie mają jeszcze gwarancję wykonawczą, oraz czy stosowny wydział Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej podjął już starania, by zabezpieczyć przechodniów przed odpadającym tynkiem i przywrócić stan poprzedni kamienicy.

Z wyjaśnień Przemysława Kamińskiego, zastępcy prezydenta Bielska-Białej wynika, że tynki z elewacji kamienicy przy ul. Ratuszowej 2 w Bielsku-Białej odpadły nie w wyniku nieprawidłowo wykonanych prac renowacyjnych, a z powodu zalewania ściany przez uszkodzony system odprowadzenia wody, umieszczony na strychu sąsiedniej kamienicy przy ul. 11 Listopada 36 (rynna wewnętrzna).

- Z wyjaśnień przedłożonych przez wykonawcę prac, w dniu 27 stycznia 2024 r. wykonano prace interwencyjne na elewacji od strony Placu Wojska Polskiego, na granicy z sąsiednią kamienicą w celu usunięcia nowych tynków, szpachlówek i warstwy malarskiej w miejscach najbardziej zawilgoconych. W trakcie zdejmowania tych warstw okazało się, że dodatkowo w czasie mrozów nastąpiło uszkodzenie strukturalne cegły. Po zidentyfikowaniu źródła zawilgocenia zarządca budynku przy ul. Ratuszowej 2 zlecił wykonanie naprawy rynny na strychu sąsiedniej kamienicy. W ten sposób usunięto przyczynę zalewania wodą ściany - poinformował wiceprezydent.

Kamiński zadeklarował, że zostać ma zamontowana specjalna siatka, by spadające kawałki tynku nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów.

- Dodatkowo pozyskano informację, że prace naprawcze będą wykonane nie w ramach gwarancji lecz na podstawie ubezpieczenia, a Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Ratuszowej 2 będzie chciała obciążyć kosztami właściciela sąsiedniej kamienicy. Należy tutaj podkreślić, że wspólnotą zarządza prywatna firma, stąd Urząd Miejski w Bielsku-Białej nie ma kompetencji do zabezpieczenia elewacji budynku - wyjaśnił Kamiński.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.