Reklama

Wiadomości

  • 11 listopada 2023
  • wyświetleń: 5668

Bialski rynek w całości będzie placem. Do tej pory jego część nadal była drogą

Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale część placu Wojska Polskiego nadal jest drogą. Chodzi o fragmenty obiektu, które przed jego przebudową był parkingiem. Zmieni się to w przypadku zgody bielskich radnych - trafił do nich projekt uchwały w sprawie "pozbawienia kategorii drogi publicznej części placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej i wyłączenia jej z użytkowania".

bielskobiala,biała,placwojskapolskiego,rynek,beskidy,fotodnia,instagram
Plac Wojska Polskiego - 29.09.2023 · fot. bielsko.info


Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, "obecny sposób zagospodarowania przestrzeni publicznej obejmującej plac Wojska Polskiego daje szerokie spektrum możliwości jego wykorzystania i udostępniania".

- W celu uregulowania zasad korzystania z placu, które mogłyby być egzekwowane przez służby miejskie, zasadnym staje się pozbawienie części placu Wojska Polskiego kategorii drogi publicznej wraz z wyłączeniem jej z użytkowania - dodają autorzy uchwały.

Obecnie działki w obrębie placu, wymienione w projekcie uchwały, formalnie nadal są częścią pasa drogowego drogi publicznej, podczas gdy faktycznie urządzona droga - jezdnia i chodnik - przebiega od ul. Cyniarskiej do ul. Targowej.

- Zgodnie więc zarówno ze stanem faktycznym jak i zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, będąca przedmiotem uchwały część placu Wojska Polskiego jako drogi publicznej nie jest już niezbędna dla prowadzenia ruchu drogowego, zmieniła bowiem swoją funkcję i przeznaczenie na służącą odpoczynkowi mieszkańców oraz organizowaniu uroczystości o różnym charakterze. Teren ten stanowi obecnie ważną, reprezentacyjną część miasta - czytamy w uzasadnieniu.

Co ważne, z chwilą pozbawienia kategorii drogi publicznej części placu, stałby się on placem miejskim, do którego nie miałyby zastosowania przepisy dotyczące dróg publicznych.

mp, raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.