bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Edukacja

  • 1 listopada 2020
  • wyświetleń: 1393

Wyjątkowy gest uczniów "Kopalińskiego" dla powstańców

Wyjątkowy gest uczniów Dwujęzycznej Szkoły im. Władysława Kopalińskiego w Bielsku-Białej. W ramach akcji "BohaterOn w Twojej szkole" młodzież własnoręcznie wykonała prezenty, które trafią do uczestników Powstania Warszawskiego.

Wyjątkowy gest uczniów "Kopalińskiego" dla powstańców
Wyjątkowy gest uczniów "Kopalińskiego" dla powstańców · fot. Dwujęzyczna Szkoła im. Władysława Kopalińskiego w


W ramach akcji grupy klasowe czy szkolne miały przygotować albumy, plakaty, pamiętniki lub inne upominki stanowiące wyraz pamięci i wdzięczności wobec tych, którzy w 1944 roku nie zawahali się stanąć do boju o wolność.

- Za pośrednictwem kampanii chcemy promować patriotyczne postawy i tożsamość narodową w Polsce i poza jej granicami, a także tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok - można przeczytać na stronie internetowej organizatorów akcji - dwóch wrocławskich organizacji: Fundacji Rosa i Fundacji Sensoria, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć - Edukacja - Pomoc - mówią uczniowie z "Kopalińskiego".

Uczniowie Kopalińskiego własnoręcznie stworzyli piękny album, w którym znalazły się ich zdjęcia, opisy, fragmenty poezji, informacje o szkole i Bielsku-Białej czy wycinki z gazet. W ramach akcji powstało też wiele kartek i plakatów - własnoręcznie narysowanych, wyklejonych, z serdecznymi pozdrowieniami i podziękowaniami dla uczestników powstania warszawskiego.

- Album był prezentem, w który chcieliśmy się włączyć jako klasa, ponieważ akcja wydała nam się ważna. Powstanie warszawskie to wydarzenie, które, dla niektórych, istnieje już tylko na kartach historii. Ta akcja przypomniała nam, że powstańcy to ludzie, którzy wciąż są wśród nas - mówi uczennica kl. Ib LO Hanna Klimczak.

BohaterON - włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów - polskiego bohater oraz angielskiego ON, czyli włączyć. Angielskie ON, zapożyczone z popularnego przymiotnika on-off, dosłownie włącza historię bohatera - film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą - osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.