Zdrowie

  • 8 lutego 2023
  • wyświetleń: 588

Samotność czasu pandemii

Materiał partnera:

Pandemia koronawirusa i konsekwencje z nią związane odcisnęły nieprzebrane piętno na naszym zdrowiu psychicznym. W tych trudnych czasach, wielu z nas doświadczyło nowej formy samotności na niespotykaną dotąd skalę, choć wskaźniki tego problemu systematycznie rosły w górę jeszcze przed pojawieniem się COVID-19.

terapiaonline


Ilość osób, które obecnie doświadczają tego stanu mieszkając w pojedynkę lub funkcjonując na peryferiach życia społecznego w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie i ściśle koreluje ze zwiększonym ryzykiem depresji oraz szeregiem innych poważnych chorób występujących wśród tej grupy ryzyka.

Czy samotność można zdefiniować jako problem z zakresu zdrowia publicznego?

Badania wskazują, że obecnie co czwarty człowiek w naszym kraju zazwyczaj wraca do pustego mieszkania. Przed wybuchem pandemii wielu z nas prowadziło udane życie towarzyskie z szeregiem dodatkowych aktywności zapisanych w codziennym grafiku. Kiedy pojawił się koronawirus, życie wszystkich z nas uległo drastycznej zmianie. Pozostając w zamknięciu i nierzadko na przymusowych kwarantannach, zaczęliśmy doświadczać przejmującej samotności, która będąc problemem samym w sobie, w wielu przypadkach dodatkowo uwolniła szereg innych schorzeń z zakresu zdrowia psychicznego wymagających podjęcia leczenia. Według danych Komisji Europejskiej, wspomniane zjawisko w największym stopniu dotknęło tzw. młodych dorosłych. Można powiedzieć, że kilka miesięcy izolacji oraz dystansu społecznego wystarczyło, aby odsetek ludzi odczuwających samotność i powoli wpadających w sidła depresji tak drastycznie się zwiększył, stając się tym samym według wielu specjalistów realnym problemem z zakresu zdrowia publicznego.

W odpowiedzi na rosnące problemy psychiczne społeczeństwa i brak możliwości ich stacjonarnego leczenia w czasach powszechnej izolacji, wyrósł format psychoterapii online, który choć początkowo traktowany z dużą dozą rezerwy, dzisiaj nikogo już nie dziwi i w dalszym ciągu pomaga tak wielu z nas uporać się ze swoimi problemami.

Czym jest psychoterapia online?

Co do fundamentalnych zasad związanych z metodyką leczenia, terapia online nie różni się niczym od jej stacjonarnej, pierwotnej formy. Zauważalną i wynikającą z definicji tego formatu spotkań różnicą jest natomiast miejsce sesji terapeutycznych, które w przypadku psychoterapii online odbywają się w sieci - za pomocą wideoczatu, dzięki któremu połączymy się z naszym terapeutą na każdym, wyposażonym w kamerę i posiadającym dostęp do internetu urządzeniu.

Obecnie ciężko zliczyć ilość serwisów zrzeszających terapeutów i oferujących psychoterapię online, dzięki czemu znalezienie pomocy terapeutycznej w sieci nie powinno stanowić większego problemu. Z tego samego powodu termin najbliższej zaproponowanej nam sesji terapeutycznej najpewniej również nie będzie zbyt odległy.

Należy przy tym pamiętać, żeby zawsze szukać tylko takich portali, które zatrudniają certyfikowanych terapeutów i funkcjonują na rynku już od dłuższego czasu, mogąc pochwalić się szeregiem referencji oraz opinii od osób, które znalazły tam pomoc. Jednym z takich miejsc w sieci jest trzymsie.pl, który systematycznie zwiększa bazę specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, inwestując jednocześnie w rozwój samego serwisu, czyniąc go coraz bardziej przyjaznym w obsłudze.

psychoterapiaonline


Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy terapeutycznej?

Sfera psychiczna i fizyczna są ze sobą nierozerwalnie związane. Aby zapewnić właściwą harmonię dla naszego organizmu i tym samym fundament dla udanego życia w zarówno osobistym jak i społecznym wymiarze, koniecznym jest dbanie o każdą z nich. Jeśli czujemy, że samotność niejako wrosła w naszą codzienność, coraz mocniej odciskając piętno na naszych zdrowiu psychicznym, nie czekajmy i niezwłocznie poszukajmy specjalisty, podejmując właściwe kroki w kierunku zdefiniowania naszego problemu oraz podjęciu ewentualnego leczenia.

Dzięki tak dużej dostępności terapii online i jej potwierdzonej przez wszystkie badania skuteczności, możliwość umówienia się na wizytę z terapeutą zdaje się być dzisiaj łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Czas abyśmy zrozumieli, że zdrowie psychiczne jest immanentną składową właściwego funkcjonowania w społeczeństwie.