
Zdrowie
- 15 grudnia 2022
- wyświetleń: 1013
Które z popularnych diet są najzdrowsze
Materiał partnera:
Jeśli chodzi o diety i trendy żywieniowe, wybór może przyprawić o zawrót głowy. Przy tak wielu sposobach odchudzania trudno jest rozszyfrować, które metody są zdrowe i rzeczywiście działają. Sprawdź, jak każda z nich wypada pod względem utraty wagi i ogólnych korzyści zdrowotnych.

Dieta ketogeniczna (keto)
To dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu. Celem diety jest utrzymanie stanu ketozy, co oznacza, że dzięki spożywaniu mniejszej ilości węglowodanów system spalania tłuszczu w organizmie opiera się na energii pochodzącej głównie z tłuszczu, a nie z cukru.
Korzyści - Jeśli Twoje cele związane z utratą wagi są bardziej bezpośrednie, dieta ketogeniczna może pomóc Ci osiągnąć te rezultaty. Wykazano, że jest ona bardzo skuteczna w krótkotrwałej utracie wagi - bardziej niż diety niskotłuszczowych. Pojawiły się sugestie, że może to przynieść korzyści w przypadku chorób mózgu, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, a nawet rak mózgu. O innych rodzajach diet przeczytasz na esomed.pl
Wady - Spożywanie dużej ilości tłuszczu i białka ze źródeł zwierzęcych może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca i niektórych nowotworów. Dieta jest też bardzo surowa. Dieta o bardzo niskiej zawartości węglowodanów może mieć więcej skutków ubocznych niż dieta niskotłuszczowa, w tym bóle głowy, zmęczenie i nieświeży oddech.
Dieta Low-FODMAP
Niektórzy ludzie są wrażliwi na pewne węglowodany, które są słabo wchłaniane w jelitach i mogą powodować wzdęcia. Węglowodany te znane są jako fermentujące oligo-, di-, monosacharydy i poliole - lub FODMAP - i znajdują się w niektórych ziarnach, warzywach, owocach i produktach mlecznych. Jest często zalecana osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego, który powoduje takie objawy, jak skurcze, bóle brzucha, wzdęcia, gazy oraz biegunki i/lub zaparcia.
- Korzyści - Badania wykazują zdecydowaną poprawę objawów wrażliwego jelita.
- Wady - Nie jest dietą odchudzającą. Jest przeznaczona tylko dla osób z zespołem jelita drażliwego.
Dieta przerywanego postu (intermittent fasting)
Post przerywany to termin określający sposób odżywiania się, który polega na okresach, kiedy je się bardzo mało lub nic, a następnie spożywa regularne posiłki.
Korzyści - dobra dla osób z napiętym harmonogramem, ponieważ nie wymaga planowania. Pomaga ci spożywać mniej kalorii bez zastanawiania się nad tym, co jesz, bo po prostu ogólnie jesz mniej.
Wady - nie jest też zalecana dla osób z cukrzycą, ponieważ poszczenie może prowadzić do niskiego poziomu cukru we krwi. Osoby, u których w przeszłości występowały zaburzenia odżywiania, również powinny unikać tej diety, a długotrwałe przestrzeganie jej może być problemem. Partnerem serwisu esomed jest sklep suplegsm.com