bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Zdrowie

  • 12 lutego 2021
  • wyświetleń: 2038

Będzie specjalna uchwała Rady Miejskiej ws. Szpitala Pediatrycznego

Projekt uchwały w sprawie Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej przygotowali radni miejscy Klubu Wspólnie dla Bielska-Białej. To pokłosie informacji o tym, że byt placówki podlegającej Starostwu Powiatowemu w Bielsku-Białej w związku ze zmianami w finansowaniu wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia jest zagrożony. Projekt uchwały zostanie przedłożony miejskim radnym na kolejnej sesji.

Będzie specjalna uchwała Rady Miejskiej ws. Szpitala Pediatrycznego
Będzie specjalna uchwała Rady Miejskiej ws. Szpitala Pediatrycznego · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


O trudnej sytuacji Szpitala Pediatrycznego pisaliśmy tutaj. Jak poinformował starosta bielski Andrzej Płonka, obecnie placówka znajduje się w dramatycznej sytuacji finansowej - według stany na wtorek nie było m.in. pieniędzy na wypłatę styczniowych pensji. A bielska placówka to jedyna tego typu lecznica na południu województwa śląskiego. Obejmuje ona swoim zasięgiem 4 powiaty, a także małych turystów którzy wypoczywają w Beskidach oraz mieszkańców części Małopolski.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej poddany pod głosowanie zostanie specjalny apel, który został przygotowany przez radnych z klubu "Wspólnie dla Bielska-Białej". Poniżej treść uchwały.

Rada Miejska Bielska-Białej wyraża kategoryczny sprzeciw wobec zapowiedzianych przez Rząd zmian w sposobie finansowania szpitali pediatrycznych, w tym Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Jest to jedyna placówka specjalistyczna w okolicy, w której leczone są dzieci zarówno z naszego miasta, jak i całej okolicy. Kolejna o takim samym profilu działalności znajduje się w stolicy Zagłębia - Sosnowcu. Według opinii kierownika organu prowadzącego - Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej oraz dyrekcji szpitala z dnia 9 lutego 2021 r., zaproponowane zmiany spowodują, że wspomniany podmiot tego nie przetrwa. Doprowadzi to de facto do upadłości tej placówki. (...)

Wg Pana Andrzeja Płonki, starosty bielskiego z 19-letnim stażem i zarazem przewodniczącego Związku Powiatów Polskich, odpowiedzialnego w Zarządzie Powiatu Bielskiego za ochronę zdrowia, zmiany polegające na rozliczaniu szpitala w oparciu o liczbę wykonanych świadczeń oznacza dla tej placówki upadłość. (...) Wg dyrekcji szpitala oznacza to obecnie ponad trzykrotne zmniejszenie finansowania tej placówki z NFZ!

Nieakceptowalne z punktu widzenia naszego samorządu i reprezentowanego przez niego interesu mieszkańców jest wprowadzanie tak radykalnych zmian post factum. Zmiany zaczęły obowiązywać od początku roku, a wszyscy zainteresowani dowiedzieli się o tym dopiero miesiąc później. Nasze zdumienie budzi również fakt, że przy omawianiu powyższych propozycji w formie ustawy przez zespół składający się z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ nie zostali zaproszeni do rozmów przedstawiciele najbardziej zainteresowanej grupy, której zmiany dotyczą - czyli samorządy.

Wyrażamy zatem głębokie nadzieje, że Rząd oraz Ministerstwo Zdrowia jak najszybciej wycofają się z wprowadzonych zmian, co pozwoli na dalsze, niezagrożone funkcjonowanie pediatrii m.in. w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.