bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 23 października 2015
 • wyświetleń: 2086

M. Suchoń - dobry moment na zmianę

Artykuł sponsorowany:

Za dwa dni dokonamy wyboru nowego Parlamentu. Oddając głos na PO i PiS, zmarnujecie go Państwo. Jeżeli wygrają stare partie, to przez kolejne cztery lata będziemy oglądać jałowy spór. Szkoda głosu i szkoda kolejnych czterech, straconych lat.

Mirosław Suchoń


Zasada wybierania „mniejszego zła” doprowadziła do absolutnego zepsucia partii politycznych.

Partie oderwały się od ludzi i przestały ich słuchać. Dyskusję polityków zdominował spór o to, który z nich jest gorszy. O powołaniu na funkcję w rządzie decyduje zażyłość a nie merytoryka. Sejm przyjmuje ustawy skutkujące przeregulowaniem państwa, nie analizując rzeczywistego ich wpływu na życie Polaków. Jesteśmy osaczeni przez biurokrację i nic nie wnoszące do sprawy procedury. Mamy najbardziej skomplikowany system podatkowy w Europie, który służy urzędnikom do wydawania swobodnych interpretacji. Urzędnicy mogą doprowadzić firmy do upadku nie ponosząc z tego tytułu konsekwencji. Minister gospodarki tkwi w przekonaniu, że załatwienie tysiąca tanich (!) miejsc pracy to genialne osiągniecie - a Polacy nadal słabo zarabiają. Obywatele nie mają pewności jutra. Edukacja kształci bezrobotnych. Posłowie kręcą na kilometrówkach, jak pospolici oszuści. Platforma Obywatelska zabrała fundusze z OFE, ponieważ nie potrafiła podjąć trudu reform, koniecznych dla równoważenia finansów publicznych - m.in. likwidacji przywilejów, uproszczenia przepisów. Nagrani przez kelnerów (!) politycy, kompromitują instytucje naszego państwa. Treść rozmów pokazuje degrengoladę klasy politycznej.

Wielkie państwo w środku Europy nie ma nowoczesnej wizji rozwoju, ponieważ politycy zamiast realizować potrzeby państwa i obywateli, zajmują się głównie sobą.

To czego tu się obawiać?

Kiedy zaś przychodzą wybory, to jedni składają obietnice, których zrealizowanie pogrąży nasze finanse publiczne i doprowadzi do podwyżki podatków oraz chcą nam urządzać państwo wyznaniowe. Drudzy błagają o oddanie na nich głosu twierdząc, że co prawda popełniają błędy, ale za to do władzy nie dojdzie PiS.

Po 8 latach rządów i ograniczania głupimi przepisami swobody działania Obywateli, teraz jeszcze chcą by realizowali oni jedno ze swoich najważniejszych praw pod wpływem strachu?
Ale za dwa dni PiS i tak wygra wybory. Doprowadziła do tego Platforma Obywatelska. 8 lat administrowania Polską, bez stawiania sobie wyzwań, bez podnoszenia poprzeczki, bez koniecznych reform. Za to z „polityką ciepłej wody w kranie”, z niezrealizowanymi obietnicami i z ignorowaniem głosu obywateli. Proszę mnie źle nie zrozumieć - Polska nie jest w ruinie! Polska pięknieje z dnia na dzień. Ale dzieje się tak nie dlatego, że rządziła PO, tylko raczej obok tego. Tak, jak politycy są obok normalnego życia.

To dobry moment na zmianę. To też czas na zignorowanie obrażających Polaków apeli Ewy Kopacz i Beaty Szydło, żeby nie głosować na mniejszych.

W naszej, Nowoczesnej filozofii polityki, w centrum zainteresowania znajduje się Obywatel i jego potrzeby. To także filozofia odpowiedzialności za Państwo i za każdego Obywatela. To nie są puste słowa. Otóż, nasz program powstawał z udziałem Obywateli. Przeprowadziliśmy największe konsultacje społeczne w Polsce. Byliśmy zdeterminowani do tego, aby poznać potrzeby Polaków. Żeby zobaczyć Polskę ich oczami. Żeby znaleźć receptę na to, czego Polakom brakuje i co trzeba zmienić. Tak, aby w rezultacie tych zmian nasze państwo sprawnie i dobrze spełniało swoje zadania. Efektem tych konsultacji jest nasz program. Ale zarazem są to cele do zrealizowania podczas najbliższej kadencji Sejmu.

Nowoczesna Ryszarda Petru proponuje dobry, odpowiedzialny i realny program dla Polski.

Nasze cele to m.in.:
 • Polityka otwarta na głos ludzi. Polityka inna, niż obecna: racjonalna, oparta o szacunek dla faktów, dla realiów, cechująca się zaufaniem do rozsądku, przedsiębiorczości i pracowitości Polaków. Polityka debaty o sprawach ważnych dla państwa i Obywatela.
 • Głęboka reorganizacja struktur centralnych, by móc sprawnie podejmować i wdrażać decyzje. Wprowadzenie rozwiązań outsourcingowych i centralizacji zakupów, by obniżyć koszty działania administracji.
 • Sprawne zarządzanie państwem, za te same pieniądze.
 • Niższe i proste podatki - 3x16% (VAT,PIT, CIT). Nowa, spójna ordynacja podatkowa.
 • Powrót do zasady „co niezabronione jest dozwolone”.
 • Likwidacja przywilejów (KRUS, górnicze, związkowe, mundurowe).
 • Powszechny i sprawiedliwy system emerytalny - taki sam dla wszystkich osób wchodzących na rynek pracy.
 • Ulga dla nowych przedsiębiorstw (100 tys. złotych dochodu bez podatku).
 • Deregulacja zawodów, rynku energetyki, transportu i telekomunikacji.
 • Rozwój innowacyjności na globalnym rynku.
 • Zmniejszenie podatków dla słabiej zarabiających.
 • Radykalne uproszczanie przepisów na każdym etapie prac i powodowanie zmniejszenia uciążliwości procedur urzędowych. Dbałość o jakość i stabilność przepisów.
 • Dwukadencyjność posłów, likwidacja Senatu, głosowanie przez internet.
 • Religia finansowana spoza budżetu. Troska o wartości w życiu publicznym: wolny rynek, wolność światopoglądu, odpowiedzialność, solidarność społeczną.
 • Przyśpieszenie informatyzacji państwa.
 • Upraktycznienie edukacji, powrót do szkolnictwa zawodowego. Rozwój kompetencji językowych i społecznych całego społeczeństwa - Program Nauki Języka Angielskiego.
 • Rozwiązania sprzyjające rozwijaniu mecenatu i finansowania prywatnego kultury. Odpis 1% podatku CIT na wspieranie kultury. Większy budżet na promocję kultury za granicą.
 • Likwidacja monopolistycznego NFZ, zmniejszenie odpływu pielęgniarek i lekarzy, koszyk świadczeń medycznych z gwarantowanym czasem oczekiwania. Pacjent w centrum systemu ochrony zdrowia i kompleksowe podejście: leczenie, ale również edukacja i profilaktyka. Lepsze zarządzanie pieniędzmi w systemie, zmniejszenie nierówności między pacjentami.
 • Wdrożenie programu zwiększenia aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych oraz ułatwień podejmowania pracy dla ich opiekunów.
 • Wzmocnienie finansowe gmin by lepiej spełniały potrzeby mieszkańców.
 • Wzmocnienie polskiej marki w świecie poprzez ambitną dyplomację ekonomiczną, która nie boi się łączyć polityki z biznesem.
 • Wzmacnianie roli Polski w Unii Europejskiej, wzmacnianie istniejących sojuszy oraz tworzenie nowych.


Naprawdę, to właściwy czas na zmianę w Sejmie. Dlatego proszę Państwa o zaufanie i oddanie głosu na mnie.

Mirosław Suchoń, lider listy nr 8
www.facebook.pl/MiroslawSuchon