Najpopularniejsze
- 27 maja 2025
- 28 maja 2025
- wyświetleń: 23088
Inwestycja na ostatniej prostej. Kiedy otwarcie ulicy Kwiatkowskiego?
Zbliża się zakończenie jednej z największych w ostatnich latach inwestycji drogowej w Bielsku-Białej - rozbudowy ulicy Kwiatkowskiego wraz z budową nowego wiaduktu drogowego i połączeniem z infrastrukturą kolejową. Jak poinformował Miejski Zarząd Dróg, zgodnie z umową zakończenie inwestycji i otwarcie ulicy planowane jest na 30 czerwca 2025 roku. Wykonawca i nadzór budowy podejmują jednak intensywne działania, by przyspieszyć ten termin.
MZD zaznacza, że kluczowe roboty - mostowe, konstrukcyjne i drogowe - zostały już ukończone. Obecnie trwają prace wykończeniowe i zabezpieczające. Na ukończenie czekają m.in. oznakowanie pionowe i poziome, montaż tablic informacyjnych, zabezpieczenie murów konstrukcyjnych powłoką antygraffiti, umacnianie skarp pod wiaduktem drogowym i przy moście na potoku Starobielskim oraz zagospodarowanie zieleni w rejonie ronda im. Ofiar Katynia.
Jak podkreślają drogowcy, wiele z tych zadań - zwłaszcza prace ziemne i ogrodnicze - wymaga stabilnej, suchej pogody, której w ostatnich dniach brakowało. Obecna aura istotnie wpływa na tempo prac.
Równolegle trwają odbiory techniczne sieci uzbrojenia terenu i infrastruktury w obrębie kolejowym. Wykonawca utrzymuje pełną mobilizację i wykorzystuje każde „okienko pogodowe”, by przyspieszyć zakończenie robót. Jeśli pogoda się poprawi, z początkiem nadchodzącego tygodnia możliwe będzie sfinalizowanie wszystkich prac oraz złożenie dokumentów do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego - w tym wniosku o pozwolenie na użytkowanie obiektów mostowych.

Optymistyczny scenariusz zakłada, że otwarcie ulicy Kwiatkowskiego - zarówno dla pojazdów, jak i pieszych oraz rowerzystów - będzie możliwe już około połowy czerwca 2025 roku. Co ważne, projekt przewiduje również pełne połączenie ciągów pieszych z peronem kolejowym znajdującym się pod wiaduktem. Dostęp zapewnią tam schody oraz winda osobowa.
Rozbudowa ulicy Kwiatkowskiego w Bielsku-Białej to jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w mieście. Całkowity koszt inwestycji wynosi około 70 milionów złotych brutto, z czego połowa - 35 milionów złotych - pochodzi z dofinansowania w ramach programu Polski Ład. Prace realizowane są przez Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB-Podbeskidzie.
ZOBACZ TAKŻE
Bielsko-Biała w ogólnopolskim konkursie budowlanym. Dwie inwestycje walczą o głosy
Mieszkańcy mówią: nie dla placu składowego przy ul. Napędowej w Bielsku-Białej
Tor rowerowy typu pumptrack pod wiaduktem na Andersa? Pomysł wydaje się świetny!
Rozbudowa Karczmy Harnaś przy ul. Jeździeckiej budzi pytania o ruch samochodowy, parkingi i wpływ na okolicę
List czytelnika„Nie ma pieniędzy na chodnik, są na imprezy”. Mieszkanka punktuje priorytety miasta
[FOTO] Nowy chodnik przy ul. Kossaka? Jest interpelacja do prezydenta miasta
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.












