Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 kwietnia 2015
  • 12 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 1680

Cztery dni z sakralną muzyką

Za nami:

13 kwietnia w Bielsku-Białej rozpocznie się XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu "Sacrum in Musica". Wydarzenie muzyczne potrwa do 16 kwietnia i przewiduje liczne koncerty o charakterze ekumenicznym.

Festiwal jest organizowany pod patronatem ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej ks. bp. Romana Pindla oraz zwierzchnika diecezji cieszyńskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. bp. Pawła Anweilera. Tradycyjnie każdego roku podczas imprezy można usłyszeć różne rodzaje muzyki sakralnej, począwszy od monumentalnych oratoriów, po muzykę starocerkiewną, żydowską i gospel. Tegoroczne koncerty zadedykowane będą św. Janowi Pawłowi II w jego dziesiątą rocznicę śmierci.

Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpi w poniedziałek 13 kwietnia w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, na os. Karpackim. Powitalną przemowę wygłosi ks. bp. Roman Pindel, po czym rozpocznie się inauguracyjny koncert arii i pieśni sakralnych "Jubilate Deo, Laudate Mariam" w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego oraz chóru Servi Domini Cantores. Bielska Orkiestra Festiwalowa na co dzień funkcjonuje w Bielskim Centrum Kultury i jest rozszerzonym składem Bielskiej Orkiestry Kameralnej. Grupa wykonuje zróżnicowany repertuar - od muzyki klasycznej po muzykę rozrywkową. Natomiast Servi Domini Cantores, czyli Śpiewający Słudzy Pańscy to zespół śpiewających księży, występujący w kraju i za granią już od ponad 10 lat. Jego skład tworzą absolwenci wydziałów wokalnych polskich akademii muzycznych, którzy łączą posługę kapłańską z wykształceniem muzycznym.

We wtorek w Bielskim Centrum Kultury odbędzie się koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu grupy klezmerskiej Chanajki, Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jacka Sykulskiego i Wojciecha Mrozka. Chanajki to zespół z Białegostoku, który powstał z inspiracji muzyką klezmerów i żydowskich twórców z Podlasia. Muzyka tej grupy to utwory instrumentalne oraz pieśni w języku Jidysz, charakteryzujące się specyficznym brzmieniem z zauważalnymi wpływami folkloru rosyjskiego, białoruskiego i bałkańskiego. Z kolei Poznański Chór chłopięcy został utworzony dla zachowania ciągłości tradycji zespołu, istniejącego w Poznaniu już od ponad pół wieku. Chór cieszy się renomą, a swoim dorobku artystycznym ma liczne koncerty i osiągnięcia międzynarodowe. Podczas festiwalu wystąpi wraz z uznanym klarnecistą Wojciechem Mrozkiem, uważanym powszechnie za jednego z najwybitniejszych instrumentalistów w Polsce. Po koncercie odbędzie się otwarcie wystawy prac II Międzynarodowego Biennale Plakatu w Galerii Środowisk Twórczych.

W środę w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Zbawiciela, przy Placu M. Lutra zaśpiewa Serbski Chór Bizantyjski im. Mojsieja Petrowicza z Belgradu, który wykona prawosławne pieśni starocerkiewne. Zespół koncertuje na całym świecie, będąc jednym z czołowych przedstawicieli muzyki starocerkiewnej Serbii i Bizancjum. Jego priorytetem jest rozpowszechnianie i ocalenie od zapomnienia dawnej muzyki cerkiewnej. Ponadto grupa kultywuje tradycję muzyki ludowej, a także grywa na instrumentach z rejonów śródziemnomorskich.

Na zakończenie festiwalu 16 kwietnia w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przemówienie wygłosi ks. bp. Paweł Anweiler. Następnie wystąpi grupa Gospel Jubilee, z którą gościnnie zaśpiewa Deborah Woodson wraz z chórem Soul Divas oraz Boysie White z grupą The Soul Brothers z Niemiec. Deborah Woodson to amerykańska, utalentowana wokalistka, znana z popularnych produkcji telewizyjnych i europejskich tras tournée gwiazd wielkiego formatu. Artystka wykonuje muzykę gospel, blues, jazz i soul. Z kolei Boysie White to biały, nowojorski wokalista, który podobnie jak Deborah, znany jest z różnych muzycznych produkcji telewizyjnych, a także z występów w niemieckich i amerykańskich chórów gospel. Porywająca muzyka gospel co roku stanowi radosne podsumowanie festiwalu Sacrum in Musica na Podbeskidziu.

Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy - emeryci, renciści, młodzież szkolna) na każdy koncert są dostępne w kasach Domu Muzyki (ul. Słowackiego 27, od poniedziałku do piątku od 8 do 15, w Systemie Sprzedaży Internetowej BCK - bilety.bck.bielsko.pl, oraz bezpośrednio przed koncertami.

as / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.