Wiadomości

  • 29 marca 2015
  • wyświetleń: 2530

Startuje kolejna ekologiczna akcja

Fundacja Ekologiczna Arka wspólnie z Lasami Państwowymi rozpoczyna ogólnopolską kampanię "Las - mamy szczęście". Ogólnopolska inauguracja kampanii odbędzie się 30 marca o godz. 12.00 na pl. Chrobrego w Bielsku-Białej.

arka kampania
Startuje nowa ekologiczna kampania Fundacji Arka · fot. Fundacja Ekologiczna Arka


Arka zachęca do organizacji happeningów, pochodów i akcji edukacyjnych, do sadzenia drzew, a przede wszystkim do organizowania lekcji ekologicznych w polskich lasach. Jednym z elementów kampanii będą instalacje "Las - mamy szczęście". Powstaną z dużych makiet drzew najczęściej występujących w polskich lasach. Natomiast "Ośmiobok leśny" (tablice informacyjne do samodzielnego uzupełniania przez widzów) będą pretekstem do rozmowy o wartościach materialnych i niematerialnych lasów oraz o bezpłatnym i otwartym dostępie do lasów w Polsce. Warsztaty poprowadzi Fundacja Ekologiczna Arka.

- Chcemy przypomnieć naszym rodakom, za co kochamy polskie lasy, chcemy zaszczepić miłość do zielonej krainy najmłodszym z przedszkoli i szkół - mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - W tym pędzącym i jakże zmiennym świecie dobrze jest oprzeć się na niezmiennych wartościach. A do takich z pewnością możemy zaliczyć polskie lasy. Warto także docenić: czyste powietrze, źródlaną wodę czy poranny spacer w cichym lesie. Czy właśnie nie to jest nam potrzebne do dobrego życia? - pyta Wojciech Owczarz, prezes Arki i zarazem pomysłodawca kampanii.

Materiały edukacyjne kampanii dotrą także do przedszkoli i szkół współpracujących przez cały rok szkolny z ARKĄ. Nauczyciele i wychowawcy mogą organizować happeningi, pochody, wystawy i konkursy związane z polskimi lasami, a w porozumieniu z nadleśnictwami - leśne wycieczki.

Las to jedno z nielicznych dziś miejsc, gdzie można odpocząć w całkowitej ciszy i oddychać powietrzem, w którymjest około 1 500 związków chemicznych działających bakteriobójczo, uspokajająco i przeciwzapalnie. W polskich lasach, w odróżnieniu od wielu krajów w Europie, za zbiór grzybów nie pobiera się opłat.Inne płody runa leśnego (borówki, maliny, jeżyny, orzechy laskowe i wiele innych jadalnych owoców i nasion) zbierane na własne potrzeby także dostępne są dla każdego i za darmo. W polskich lasach żyje ponad 65% gatunków zwierząt występujących w naszym kraju. Lasy stanowią ponad 60% parków narodowych.

Lasy są niezastąpionym sprzymierzeńcem w ograniczaniu skutków i przyczyn zmian klimatu. Gwałtowne ulewy lub susze, wzrost temperatury, brak wody pitnej i zdrowego jedzenia, te i wiele innych czynników dotyka już ludzi na całym świecie. Tymczasem polskie lasy zmagazynowały już ponad miliard ton węgla, a każdy jego hektar wchłania corocznie około 200 ton CO2.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.