Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 23 marca 2015
  • wyświetleń: 2863

Spalono kolejną partię odpadów?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj

Niebezpieczna spalarnia Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, która 20 marca otrzymała od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska decyzję wstrzymania pracy z rygorem natychmiastowego wykonania, dzień później - 21 marca - przyjęła kolejne odpady niebezpieczne i spaliła je.

popiół, spalarnia
Niezabezpieczony popiół po spalonych odpadach medycznych · fot. Bielszczanie przeciw spalarni


- Na kominie spalarni pojawił się dym, znów zaczęły pracować wszystkie urządzenia, rozszedł się chemiczny odór. Policję wezwali mieszkańcy. Szpital nie zareagował i nie wezwał policji, choć dzień wcześniej jego dyrektor administracyjny - Łukasz Matlakiewicz w bezpośredniej rozmowie z mieszkańcami potwierdził, że szpital został poinformowany o niebezpiecznych przekroczeniach norm emisyjnych spalarni i działaniach Woj. Inspekt. Ochrony Środowiska - mówi Jacek Zachara, prezes Stowarzyszenia Olszówka.

Szpital wezwał policję, ale... właśnie dzień wcześniej (20 marca), ponieważ niepokoiła go obecność grupy mieszkańców na chodniku obok spalarni. Spalanie i emisja niebezpiecznych substancji wbrew oficjalnej decyzji Inspektoratu Ochrony Środowiska - nie spotkały się z odpowiednią reakcją szpitala i 21 marca policji nie wezwał.

W niedzielę 22 marca mieszkańcy na własne oczy przekonali się, że popiół po nielegalnie spalonych odpadach niebezpiecznych rozdmuchuje wiatr, ponieważ kontenery, w których został zmagazynowany, są otwarte. Mieszkańcy ponownie zgłosili sprawę na policję i na numer alarmowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ten jednak stwierdził, że nie ma żadnego zagrożenia.

Mieszkańcy domagają się od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach zaplombowania spalarni, zabezpieczenia terenu wokół niej oraz kopii decyzji o natychmiastowym zatrzymaniu pracy spalarni.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Spalarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.