Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 marca 2015
  • wyświetleń: 1319

Mieszkańcy naciskają na marszałka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj

Interwencje mieszkańców Olszówki ws. spalarni ciągną się już od dziewięciu miesięcy. Dziś mieszkańcy oficjalnie wystosowali do marszałka województwa śląskiego kilka pytań.

spalarnia bielsko
Dym ze spalarni - zdjęcie wykonane 15 marca 2015 roku · fot. Stowarzyszenie Olszówka


- Jak długo zamierza Pan konserwować ten archaiczny i niesprawiedliwy społecznie sposób zarabiania pieniędzy przez publiczny szpital? - pytają bielszczanie przeciwni spalarni. Ich interwencje ciągną się już dziewięć miesięcy. Teraz przesłali do marszałka pięć pytań. Poniżej treść pisma:

1. Czy została przeprowadzona wizja spalarni w celu weryfikacji, czy firma EKO-TOP zaniechała wszystkich naruszeń, które wykryła i ustaliła kontrola przeprowadzona przez Urząd Marszałkowski? Termin zaniechania naruszeń dla firmy EKO-TOP minął miesiąc temu (10.02.2015 r.), dlaczego do tej pory nie podjęto żadnych działań?!
2. Dlaczego decyzja dla firmy EKO-TOP nie została cofnięta, przecież nie złożono nowego wniosku?
3. Dlaczego spalarnia działa nadal niezgodnie z prawem na podstawie decyzji, która nigdy nie powinna być wydana?
4. Czy wreszcie podejmie Pan skuteczne kroki, aby nie przedłużać skandalicznej umowy na dzierżawienie 15-letniej i zdekompletowanej (pozbawionej filtra) spalarni? Czy wstrzyma jej pracę natychmiastowo czy nadal zamierza Pan konserwować ten archaiczny i niesprawiedliwy społecznie sposób zarabiania pieniędzy przez publiczny szpital?
5. Jakie kroki zamierza podjąć Pan w najbliższym czasie, aby ogrzewać szpital w bardziej cywilizowany sposób i zgodny z potrzebami ochrony czystego powietrza?

Polska należy do najgorszych krajów w UE pod tym względem, możliwe jest, że nasz kraj zostanie obciążony karą za brak odpowiednich działań w tej sprawie. To jest niedopuszczalne, aby szpital, który w swojej wizytówce na stronie internetowej pisze, że jest najnowocześniejszym w regionie nadal w tak rozbójniczy sposób - degradując wartości kulturowe i krajobrazowe podnóży Szyndzielni jednej z najpiękniejszych gór w Beskidzie Śląskim - był ogrzewany.

Na podstawie projektu umowy dzierżawy spalarni między Szpitalem Wojewódzkim w Bielsku-Białej, a firmą EKO-TOP (jest dostępny dla obywateli) łatwo domyśleć się, że przed podjęciem właściwych decyzji wstrzymuje Pana fakt, iż firma EKO-TOP będzie domagała się odszkodowania za zerwanie umowy dzierżawy. Nie jest też tajemnicą, że spalarnia obniża dług Szpitala Wojewódzkiego, który ostatecznie będzie musiał pokryć Urząd Marszałkowski. To są prawdziwe powody, dla których Urząd Marszałkowski w Katowicach nie robi nic w sprawie zatrzymania pracy spalarni, mimo, że działa ona bezprawnie. Cenę za źle podejmowane przez Urząd Marszałkowski decyzje płacą bielszczanie. Mamy podstawy sądzić, że dotychczasowe działania Waszego Urzędu, jak i innych instytucji, prowadzą tak postępowania, aby spalarnia w tej formie mogła działać nieprzerwanie do końca trwania umowy.


17 marca w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej o godz. 14.00 rozpocznie się posiedzenie Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej. Radna Dorota Piegzik-Izydorczyk zabierze głos w sprawie interwencji mieszkańców miasta w związku z uciążliwą pracą spalarni Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Mieszkańcy dzielnicy otrzymali zaproszenie do udziału od przewodniczącej komisji - Agnieszki Gorgoń-Komor.

- Będzie to także jedyna okazja, by być może usłyszeć w tej sprawie oficjalną wypowiedź dyrektora Szpitala Wojewódzkiego, Ryszarda Batyckiego - jednocześnie radnego i członka miejskiej Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej, co wydaje się skandalem w zaistniałej sytuacji. Do tej pory mimo, że jest osobą publiczną unika dialogu społecznego i odcina się od problemu, choć dzierżawa spalarni i zwiększenie jej mocy na taką skalę odbyła się tylko i wyłącznie po to, by łatać długi szpitala - dodaje społeczność bielszczanie przeciw spalarni.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Spalarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.