bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 lutego 2015
  • 16 lutego 2015
  • wyświetleń: 5749

Tańczyli przeciw przemocy - zdjęcia

W Walentynki bielszczanie po raz drugi zatańczyli przeciw przemocy wobec kobiet. Akcja "Nazywam się Miliard" odbyła się w Centrum Handlowym Gemini Park.

Ogólnoświatowa akcja odbywa się od 3 lat pod nazwą "One Billion Rising". Zapoczątkowana została przez znaną feministkę Eve Ensler, która wyraziła swój sprzeciw po serii gwałtów na kobietach. Poparło ją wiele krajów i w 2013 roku akcję zorganizowano po raz pierwszy. Bielsko-Biała dołączyło rok później, a organizatorem przedsięwzięcia został Ruch Kobiet na Podbeskidziu, którego ideą jest równouprawnienie płci żeńskiej we wszystkich aspektach życia społecznego, ekonomicznego, politycznego i kulturalnego. W tym roku kampania została poświęcona dla kobiet z niepełnosprawnościami.

Tańczyli przeciw przemocy - 14.02.2015 · fot. bielsko.info


- Wiele osób nie umie wstać i podnieść się, ale powinny wiedzieć, że jest nas miliard i żaden kat, żaden oprawca nie jest silniejszy od nas. Tańcem wyrazimy naszą energię, naszą siłę, której nikt nas nie pozbawi - mówiła organizatorka. Akcję poparło wiele organizacji. Fundacja Pozytywnych Zmian zaprezentowała "Mapę reagujemy - przeciwko przemocy domowej" i odczytała fragment poradnika dla ofiar przemocy. Anna Chęć, założycielka fundacji tłumaczyła, że każde przekroczenie granicy drugiej osoby jest przejawem agresji, dlatego należy być czujnym i reagować na wszelkie jej oznaki.

- Ważne jest, by reagować, by przerwać krąg milczenia. Przemoc to nie jest sprawa osobista, ale przestępstwo, które podlega karze prawnej. Przemoc domowa to sprawa publiczna nas wszystkich - mówiła Anna Chęć.

Wyjątkowe popisy taneczne zaprezentowała szkoła tańca Corazon, Zumba Fitness z Bielska-Białej oraz przebojowe dzieci z B Kids. W latynoamerykańskich rytmach gościnnie zatańczyła Regla. - Taniec daje nam kontrolę nad ciałem, którą często przemoc odbiera. To nasz sposób na wyrażenie dobrej energii. Chcemy pokazać kobietom, że jesteśmy z nimi - tłumaczyła Irena Awieruszko-Ptaszkiewicz, instruktorka zumby.

Energia i radość udzieliły się również osobom z widowni, które dołączyły do wspólnego tańca. Dodatkowo można było zapoznać się z technikami samoobrony prezentowanymi przez Klub DAAS Berseker's z Bielska-Białej oraz skosztować wegańskich ciasteczek przygotowanych przez Stowarzyszenie Vege Inicjatywa. Ambasadorką akcji była piosenkarka Asteya Dec, która wystąpiła razem z bratem i wykonała kilka swoich utworów. Wokalistka podkreślała, że problem przemocy wobec kobiet jest bardzo ważny, dlatego należy zrobić wszystko, by w końcu przestał być tematem tabu. Punktem kulminacyjnym był wspólny taniec, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób. Całość poprowadził Michał Sandecki, a gościem wydarzenia był bielski aktor Tomasz Sylwestrzak.

Jak wynika z raportu "Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, w tym starszych i kobiet z niepełnosprawnościami", prawie 80% kobiet niepełnosprawnych pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. Zjawisko to jest niedostrzegane i trudne do wykrycia, dlatego domaga się większego zainteresowania społecznego. Organizatorzy podkreślali, że w Polsce wciąż temat jest przemilczany, a wiele osób boi się przyznać do problemu z obawy przed partnerem lub opinią społeczną. Akcja "Nazywam się Miliard" ma pokazać wszystkim kobietom, że mają prawo do swojej godności i normalnego życia.

Akcja "Nazywam się Miliard" w 2014 roku:

as / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.