bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 listopada 2014
  • wyświetleń: 1766

Zachęcają do głosowania na drzewa

Klub Gaja po raz kolejny organizuje konkurs "Drzewo Roku". Ekolodzy zwracają uwagę na rolę drzew w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy. Konkurs jest także doskonałą okazją do poznania i promocji lokalnej ojczyzny oraz jej walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych.

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o podpaleniu dębu Chrobry. Ten mający ponad 750 lat pomnik przyrody, był także jednym z największych drzew w Europie. To niestety nie pierwszy przypadek podpalenia cennego zarówno przyrodniczo jak i historycznie obiektu. Cztery lata temu podpalony został także dąb Napoleon, biorący udział w konkursie Drzewo Roku 2011. Ten 700 letni dąb został uznany za najgrubszy dąb szypułkowy w Polsce. Niestety krótko po tym jak znalazł się w finale, został podpalony i doszczętnie spłonął.

dąb słowianin
Dąb Słowianin · fot. Klub Gaja / Tomek Pikuła


- Przytoczone przykłady braku szacunku a wręcz wandalizmu wobec tych wyjątkowych pomników przyrody są niedopuszczalne. Piękne, stare drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego i należy otaczać je szczególną opieką. Mam nadzieję, że konkurs Drzewo Roku przyczyni się do większej świadomości społeczeństwa i dbałości o żywe pomniki przyrody - dodaje koordynatorka programu Święto Drzewa Jolanta Migdał.

Tylko do końca listopada Klub Gaja czeka na zgłoszenia niezwykłych drzew do konkursu Drzewo Roku 2015. Drzew bliskich sercom okolicznych mieszkańców, o które należy dbać. Drzew ważnych dla ludzi, pobudzających wyobraźnię czy integrujących lokalną społeczność. Ambasadorami konkursu są: senator Kazimierz Kutz, podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie Święta Drzewa - www.swietodrzewa.pl.

ab / bielsko.info, źródło: Klub Gaja

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.