Wiadomości

  • 29 maja 2014
  • wyświetleń: 5100

Wspomóż pasjonatów wspinaczki

Końcem czerwca grupa pasjonatów wspinaczki z Bielska-Białej po raz kolejny wyruszy do Bośni i Hercegowiny w celu eksploracji skały Klek, znajdującej się w masywie Jahorina (Góry Dynarskie).

Podczas tegorocznej wyprawy ekipa z Bielska i Czechowic planuje otworzyć drogi wspinaczkowe o różnym stopniu trudności oraz nakręcić krótki dokument z wyjazdu, przedstawiający ideę projektu. Dlatego w skład grupy wchodzą nie tylko instruktorzy wspinaczki i alpiniści, ale również filmowcy i fotografowie oraz ratownik i instruktor GOPR. Swoją obecność zapowiedziała również lokalna telewizja, która będzie na miejscu nagrywać ich poczynania.Wyjazd na "Misję Bośnia" wiąże się jednak z wysokimi kosztami. Jest to przede wszystkim zakup sprzętu, który zostanie osadzony w skale w celu możliwości bezpiecznej asekuracji podczas wspinaczki. Drugorzędnym kosztem jest paliwo, żeby dotrzeć na miejsce. Wszelkie inne koszty grupa pokrywa we własnym zakresie lub robią to ludzie na miejscu, którym zależy na inicjatywie.

Ekipę można wesprzeć odwiedzając portal: http://polakpotrafi.pl/projekt/misja-bosnia, poprzez który szukają dofinansowania do niezbędnego sprzętu.

Misja Bośnia jest to projekt, który ma na celu stworzenie dróg wspinaczkowych w skale Klek. Inicjatorem całej akcji jest Michał Szameto z Koszalina, który pracuje w międzynarodowej misji humanitarnej. Michał chce wykorzystać wspinaczkę i piękne góry, którymi dysponują, żeby zaktywizować mieszkańców Goražde, którzy powoli budzą się po koszmarze wojny domowej zakończonej w 1995 roku. Jego działania skupiają się szczególnie na miejscowej młodzieży, której to Michał chce pokazać coś ciekawego, co zastąpi im tzw. "życie na ulicy", a także nauczy odpowiedzialności i zbuduje odpowiednie poczucie własnej wartości.

BM / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.