bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 maja 2014
  • wyświetleń: 5117

Dwie szkoły mają nowego patrona

23 maja odbyły się obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej Nr 18 w Bielsku-Białej. W trakcie uroczystości nastąpiło przekazanie sztandaru oraz nadanie imienia Cypriana Kamila Norwida szkole i Gimnazjum Nr 5, z którym placówka tworzy Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalny nr 1.

Reklama

Cyprian Kamil Norwid patronem szkół · fot. UM Bielsko-Biała


Pomysł budowy nowej szkoły w Bielsku-Białej powstał w latach 60-tych XX wieku w ramach akcji pod hasłem ,,Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. W całym kraju wybudowano wówczas 1417 szkół. Budowę rozpoczęto 1.X.1960 roku.

Pierwsi uczniowie przekroczyli progi Szkoły Podstawowej Nr 18 - 2 września 1963 roku. Nowo wybudowana placówka liczyła wówczas 14 oddziałów. Na kierownika szkoły powołano Antoniego Harata, a zatrudnionych było zaledwie 16 nauczycieli.

Do 1965 roku edukacja w szkole podstawowej trwała siedem lat, później powstały ośmioklasowe szkoły podstawowe. W roku 1986 dyrektorem szkoły została Barbara Piwowarska, zaś od roku 1990 Piotr Hańczak.

Od 1999 roku, kiedy to w wyniku reformy szkolnictwa wprowadzono sześcioklasowe szkoły podstawowe i trzyletnie gimnazja, w budynku szkoły funkcjonują dwie placówki: Szkoła Podstawowa nr 18 i Gimnazjum nr 5. Kolejnej zmiany dokonano w 2011 roku, kiedy to decyzją Rady Miasta Bielska-Białej, obie szkoły połączono organizacyjnie w Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalny nr 1.

Rok 2013 był rokiem, kiedy minęło 50 lat od pierwszego dzwonka, jaki zabrzmiał w murach "osiemnastki". Szkoła składa się z trzech pawilonów. Najwyżej położony pawilon jest królestwem maluchów, środkowy znajduje się we władaniu uczniów klas 4-6, a dolny po reformie szkolnictwa zajmuje Gimnazjum nr 5. Uczniowie mają do dyspozycji 11 sal lekcyjnych, 2 sale gimnastyczne, salkę do gimnastyki korekcyjnej, boiska sportowe, bibliotekę z centrum multimedialnym, świetlicę, jadalnię oraz pracownię komputerową. Swój gabinet posiada również pedagog, psycholog szkolny, gdzie uczniowie mają m.in. zajęcia logopedyczne.

ab / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.