bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 kwietnia 2014
  • 21 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 2321

Kolejne kamienice do remontu

Bielska starówka pięknieje z każdym rokiem. Już niebawem miasto wyremontuje kolejne dwie kamienice, tym razem przy ulicy Wzgórze.

Jak informuje portal inwestycje.blog.bielsko.pl Urząd Miejski ogłosił przetarg na remont dwóch zabytkowych kamienic przy ulicy Wzgórze, prowadzącej do Starego Rynku. W obu budynkach wyremontowane mają zostać elewacje i dachy oraz dodatkowo przeprowadzone inne drobne prace budowlane.

kamienice
Obie kamienice otrzymają nową elewację · fot. bielsko.info


Zarówno kamienica pod numerem 8, jak i ta pod numerem 10, znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej i wpisana jest do rejestru zabytków. Kolorystyka elewacji została ustalona na podstawie badań stratygraficznych. Wszystkie prace mają być wykonane do końca października tego roku. Oferty cenowe w przetargu mają być otwarte 22 kwietnia.

Obie kamienice są jednopiętrowe, zbudowane zostały najprawdopodobniej w drugiej połowie XVII wieku - możliwe, że zaadaptowano wówczas starsze, znajdujące się w tym miejscu budowle. Część piwnic w budynkach datowana jest na XVI wiek. Na przełomie XVIII wieku obie kamienice zostały gruntownie przebudowane i rozbudowane. Drobne przebudowy i adaptacje zostały wykonane w końcu XIX wieku i na początku XX wieku. Oficyna tylna zbudowana została przed 1872 rokiem. Obiekty noszą cechy klasycyzmu, częściowo zatarte przez przebudowy.

ab / bielsko.info, źródło: inwestycje.blog.bielsko.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.