bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 lutego 2014
  • 26 lutego 2014
  • wyświetleń: 4055

GOPR i Bezpieczna Zima w Istebnej

Zima w tym roku nie rozpieszcza nie tylko narciarzy, ale także organizatorów akcji "Bezpieczna Zima". Brak śniegu spowodował, że w ten weekend przeniesiono imprezę ze Szczyrku na stok Złoty Groń w Istebnej.

Akcja GOPR promująca zasady bezpieczeństwa w górach i na stokach narciarskich, prowadzona podczas ferii w najbardziej popularnych ośrodkach wypoczynku zimowego, w miniony weekend zatrzymała się w Istebnej.

W sobotę i niedzielę turyści, którzy odwiedzili miasteczko akcji przy stoku Złoty Groń, mogli się przekonać, jak trudnym zadaniem jest przeprowadzenie sprawnej akcji ratunkowej w górach. Jakich umiejętności wymaga bezpieczne zwiezienie rannego ze stoku narciarskiego i udzielenie mu pierwszej pomocy.

GOPR i Bezpieczna Zima w Istebnej · fot. materiały prasowe


Ratownicy z Beskidzkiej Grupy GOPR uświadamiali, że odpowiednie przygotowanie-sprzęt, podczas wypraw górskich i na trasach zjazdowych, może uratować życie. Organizatorzy akcji Bezpieczna Zima już od sześciu lat uczą - bawiąc. Dlatego też zarówno dzieci jak i dorośli mieli okazję, także poprzez udział w konkurencjach i zabawach, poznać „dekalog narciarza”, czyli zasady bezpiecznego zachowania podczas uprawiania sportów zimowych.

- GOPR realizuje swoje zadania statutowe poprzez niesienie pomocy w górach ludziom, których życie lub zdrowie jest zagrożone, zapobieganie wypadkom oraz ochronę środowisk. Profilaktyka to część naszych obowiązków - mówi naczelnik GOPR Jacek Dębicki - stąd nasze zaangażowanie w akcję Bezpieczna Zima - dodaje Dębicki.

Edukacją kierowców podczas akcji zajęli się fachowcy z Mercedesa. Instruowali, jak bezpiecznie dojechać na zimowy wypoczynek. Demonstrowali, jak odpowiednio zabezpieczyć bagaż w samochodzie oraz szybko i sprawnie poradzić sobie z założeniem łańcuchów. Podkreślali, że warunki drogowe w górach mogą zmieniać się bardzo szybko, dlatego kierowcy muszą poruszać się ze szczególną ostrożnością. Nawet przy dodatnich temperaturach, w zimnych strefach takich jak mosty, drogi leśne czy otwarte przestrzenie może występować oblodzenie powierzchni.

Na stoisku promocyjnym dzieci odbierały kamizelki odblaskowe, natomiast dorośli, pod opieką specjalistów od jazdy off-road, testowali najnowsze modele Mercedesów z napędem 4x4: GLK, ML i G.

BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.