Wiadomości

  • 27 czerwca 2013
  • wyświetleń: 1936

Odszkodowania za pobyt w areszcie

Trzej bielscy komandosi, którzy brali udział w akcji pod Nangar Khel otrzymają odszkodowania - tak zdecydował Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie.

Siedmiu żołnierzy z 18. batalionu powietrznodesantowego w Bielsku-Białej było oskarżonych o ostrzelanie afgańskiej wioski Nangar Khel w sierpniu 2007 roku. W wyniku ich akcji zginęło ośmiu cywilów. Żołnierzom groziły kary od 5 do 12 lat więzienia.

Dwa lata temu Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich żołnierzy. W ubiegłym roku trzech z nich prawomocnie uniewinnił Sąd Najwyższy, a sprawę czterech pozostałych skierował do ponownego rozpoznania. Proces ten trwa do dziś.

Teraz ten sam sąd okręgowy przyznał trzem uniewinnionym komandosom zadośćuczynienia i odszkodowania. Zdaniem sądu, niesłusznie aresztowani żołnierze doznali poważnych szkód na płaszczyźnie rodzinnej, zawodowej i zdrowotnej.

Sąd uznał, że należy im się po ok. 70 tys. złotych za każdy miesiąc spędzony w areszcie. Dowódca akcji pod Nangar Khel otrzymał 500 tys. złotych, a dwaj starsi szeregowi dostali po 400 tys. złotych zadośćuczynienia.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.