bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 marca 2013
  • wyświetleń: 1321

Kupujmy jaja z eko-hodowli!

Jajka są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Właśnie w tym okresie ekolodzy z Klubu Gaja namawiają ludzi, aby kupowali jajka z ekologicznych hodowli.

jajka
Kupujmy jaja z eko-hodowli! · fot. Klub Gaja


Kura, to jedno z najczęściej wykorzystywanych zwierząt w przemyśle. W Polsce hoduje się 55 milionów kur niosek. Od 2012 roku muszą być w klatkach bardziej przystosowanych do ich naturalnych potrzeb niż dotychczas.

Wciąż jednak istnieje kilka rodzajów hodowli kur niosek, mniej i bardziej humanitarnych, dlatego Klub Gaja zachęca konsumentów do poszanowania praw zwierząt i kupowania jaj z numerem 0. To gwarancja, że dobrostan kur, które zniosły te jajka został maksymalnie uwzględniony w hodowli ekologicznej.

- Jajko, symbolizujące nowe życie, jest niezbędne na świątecznym stole. Zachęcamy by było to jajko z numerem 0, co oznacza, że pochodzi od kury trzymanej w warunkach naturalnych, ze swobodnym wyjściem na zewnątrz (chów ekologiczny). Jej nośność nie jest stymulowana sztucznie, ma zróżnicowany pokarm, od zbożowego, po ten, który znajduje w naturze - tłumaczy Jacek Bożek z Klubu Gaja.

W takiej hodowli na metr kwadratowy może znajdować się maksymalnie sześć kur. Koszty środowiskowe tego typu chowu są o wiele mniejsze niż te, z którymi mamy do czynienia na fermach przemysłowych (odpady, zanieczyszczenia, sztuczne środki podawane zwierzętom, martwe sztuki).

- Mimo to, 60 procent polskiego rynku jaj pochodzi od kur z chowu klatkowego (jaja z nr 3), gdzie ptaki nie mają dostępu do wolnego wybiegu, na metr kwadratowy powierzchni przypada 20 kur, karmione są mieszkankami sztucznego białka, a nawet hormonami, które powodują zwiększenie nieśności - dodaje lider Klubu Gaja.

Dlatego Klub Gaja zachęca konsumentów do świadomych zakupów i poszanowania praw zwierząt. Kupując jajka można uwzględniać dobrostan zwierząt! Jaja oznaczone są cyframi, i tak: 0 oznacza produkcję ekologiczną, 1 - chów wolno wybiegowy, 2 - chów ściółkowy, a 3 - chów klatkowy.

Od 2012 roku zgodnie z przepisami Unii Europejskiej klatki, w których trzymane są kury (jajka z nr 3) muszą być większe, wyposażone w poidło, grzędę i drapaki. Obecnie w UE na 290 mln sztuk kur, ponad 50 mln jest jednak w klatkach niedostosowanych do unijnych wymogów. W Polsce problem ten dotyczy 4 mln kur.

ab / bielsko.info
źródło: Klub Gaja

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.