Wiadomości

  • 21 marca 2024
  • wyświetleń: 535

Pięć nowych pomników przyrody. To drzewa w Cygańskim Lesie

Na ostatniej sesji Rada Miejska podjęła uchwałę dotyczącą przyznania statusu pomnika przyrody pięciu drzewom rosnącym na terenie Cygańskiego Lasu.

Cygański Las, park, szlaki
Cygański Las · fot. Wiktor Czosnowski / bielsko.info


Mowa o klonie jawor, jodle pospolitej, buku pospolitym i dwóch daglezji zielonych.

- Drzewa znajdują się na gruncie leśnym użytkowanym w sposób gospodarczy, na tym terenie jest wiele ścieżek górskich, szlaków turystycznych oraz tras rowerowych Enduro Trails. Obecność w tych miejscach form pomnikowych przyczyni się do podniesienia świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie konieczności chronienia przyrody, a zaproponowane zakazy umożliwią właściwą ochronę drzew przy utrzymaniu wszystkich funkcji tego terenu - informowała Danuta Przybyło naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

Jak dodała, drzewa są w dobrym stanie i mają odpowiednie wymiary. Na jodle jedynie rośnie niewiele jemioły, która zostanie wkrótce usunięta.

Ustanowienie wybranych drzew pomnikami przyrody pozwala na ich skuteczną ochronę, m.in. poprzez wprowadzenie pewnych zakazów oraz ograniczenie prac leśnych w pobliżu chronionych okazów. Posłuży także ich zachowaniu dla przyszłych pokoleń i przyczyni się do kształtowania wizerunku miasta aktywnie prowadzącego działania na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

kr / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.