Wiadomości

  • 28 grudnia 2023
  • wyświetleń: 580

Zalety i wady domów szkieletowych

Materiał partnera:

Chcesz zbudować dom i zastanawiasz się, jaki rodzaj konstrukcji sprawdzi się najlepiej? Popularnym rozwiązaniem są domy szkieletowe ze względu na wysoką efektywność energetyczną oraz przyzwoitą elastyczność. Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję, poznaj zalety i wady domów szkieletowych.

dom szkieletowy


Jakie zalety mają domy szkieletowe?



1. Szybki czas budowy



Warto podkreślić, że domy szkieletowe charakteryzują się znacznie krótszym czasem budowy w porównaniu do tradycyjnych metod. Odpowiada za to możliwość szybkiego montażu ścian i dachu, co pozytywnie wpływa na cały proces budowy.

2. Wysoka efektywność energetyczna



Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy koszty energii stale rosną, ważne jest wybranie konstrukcji, która zwiększa efektywność energetyczną budynku. Właśnie to jest jedną z najważniejszych zalet domów szkieletowych. W końcu takie budownictwo można łatwo izolować - pamiętaj tylko o tym, żeby wybrać wysokiej jakości materiały. Wtedy już po zamieszkaniu w domu nie musisz obawiać się wysokich kosztów ogrzewania.

3. Niskie koszty budowy



Jak podaje specjalista z branży domów energooszczędnych, Canada System, szybki czas budowy domów szkieletowych ma realny wpływ na obniżenie kosztów. Tym samym tego rodzaju konstrukcje są bardziej ekonomiczne w porównaniu do tradycyjnych modeli. Znaczenie ma także to, że podczas budowy szkieletów można skorzystać z prefabrykatów. Zależy Ci na ograniczeniu kosztów, bez utraty wysokiej jakości i trwałości? W takim razie konstrukcja szkieletowa z pewnością będzie dobrym wyborem.

4. Lżejsza konstrukcja w porównaniu do tradycyjnej



Kolejną zaletą jest to, że konstrukcja domu szkieletowego jest znacznie lżejsza od tej tradycyjnej. Pamiętaj o tym aspekcie, jeśli chcesz zbudować dom na gruntach o słabej nośności. Niższa waga konstrukcji jest też ważna podczas transportu i montażu.

5. Ogromna elastyczność w projektowaniu wnętrz



Czy wiesz, że konstrukcja szkieletowa zapewnia większą elastyczność podczas projektowania wnętrz? Ogromna w tym zasługa braku nośnych ścian wewnętrznych, co ułatwia modyfikację układu pomieszczeń. Dzięki temu możesz bez problemów dopasować wielkość bądź układ pomieszczeń do swoich potrzeb.

Jakie są najważniejsze wady domów szkieletowych?



1. Ograniczenia w nośności ścian



Zwróć uwagę na to, że konstrukcja szkieletowa ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim dotyczy to nośności ścian. W konsekwencji może to wpływać na możliwość zastosowania dużych otworów okiennych lub drzwiowych. Czy to oznacza, że będziesz musiał zrezygnować z tych rozwiązań? Oczywiście, że nie. Po prostu konieczne będzie wykonanie dodatkowych wzmocnień, które poprawią nośność ścian, a Ty nie będziesz musiał zmieniać projektu.

2. Konieczność zbudowania solidnych fundamentów



Wiesz już, że domy szkieletowe są lżejsze od tych tradycyjnych, ale i tak konieczne jest wybudowanie solidnych fundamentów. Jeśli tego nie zrobisz, to w przyszłości mogą pojawić się problemy z prawidłową strukturą budynku. Dlatego już na etapie budowy zwróć uwagę na to, jakie fundamenty zostaną wylane.

3. Wysokie koszty izolacji



Domy szkieletowe są efektywne energetycznie, choć jednocześnie wybór wysokiej jakości izolacji może wiązać się z koniecznością zakupu drogich materiałów. Z pewnością wpłynie to na wzrost kosztów budowy, ale jest to konieczne dla utrzymania komfortu cieplnego w domu. Dotyczy to także izolacji akustycznej, ponieważ domy szkieletowe mogą być bardziej podatne na przedostawanie się dźwięków z zewnątrz. Niezbędne jest zastosowanie dobrej izolacji dźwiękochłonnej, aby móc cieszyć się w domu upragnioną ciszą - nawet w centrum miasta lub w pobliżu ruchliwej drogi.