Reklama

Wiadomości

  • 17 października 2023
  • 18 października 2023
  • wyświetleń: 6750

[INFOGRAFIKA] Jak wyglądałby Sejm, gdyby decydowali tylko bielszczanie

Znamy już pełne wyniki wyborów parlamentarnych przeprowadzonych w naszym mieście. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądałby podział mandatów w Sejmie, gdyby wziąć pod uwagę jedynie poparcie dla partii wśród bielszczan.

Podział mandatów w Sejmie według wyników z Bielska-Białej
Podział mandatów w Sejmie według wyników z Bielska-Białej · fot. opracowanie własne


W Bielsku-Białej wygrała Koalicja Obywatelska, zdobywając 35,53% wszystkich głosów. Drugie było Prawo i Sprawiedliwość (30,13%), a "podium" uzupełniła Trzecia Droga (14,49%). Kolejne miejsca przypadły Lewicy (8,85%) i Konfederacji (7,26%).

Do przeliczenia procentowego poparcia na liczbę mandatów w 460-osobowym Sejmie użyliśmy platformy kalkulatorsejmowy.pl. Opiera się ona na metodzie D'Hondta, używanej do liczenia głosów w Polsce i wielu innych krajach.

Efekty widać na poniższej infografice, na której możecie sprawdzić nie tylko jak wyglądałby Sejm po niedzielnych wyborach, ale także jaki byłby jego układ cztery lata temu - także bazując na danych z Bielska-Białej.

Warto przypomnieć, że w 2019 roku nie były zarejestrowane komitety Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, a w ich miejsce mieliśmy Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Do zilustrowania zmiennej liczby mandatów w "naszym" Sejmie postanowiliśmy jednak ujednolicić te ugrupowania i dla uproszczenia Trzecia Droga to PSL (wszak wchodzi w skład tej koalicji), a Nowa Lewica to SLD (podobny przypadek).Jak więc widać, Koalicja Obywatelska otrzymałaby 182 mandaty - o osiem mniej miałaby cztery lata temu. Prawo i Sprawiedliwość po tych wyborach mogłoby liczyć na 164 mandaty (42 więcej miałoby w 2019), a Trzecia Droga dysponowałaby 64 miejscami w Sejmie (w 2019, według tych danych, PSL reprezentowałoby 5 posłów). Lewica / SLD miałaby odpowiednio 32 posłów teraz i 56 po poprzednich wyborach, a Konfederacja odpowiednio 18. i 19.

Gdyby wziąć pod uwagę tylko tegoroczne wyniki wyborów w Bielsku-Białej, to Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica mogłyby stworzyć rząd, a nawet odrzucić weto prezydenckie (ugrupowania te miałyby 278 mandatów). Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby 164 mandaty, a Konfederacja 17.

Dla porównania, poniżej infografika z obecnym podziałem miejsc w Sejmie, na podstawie pełnych danych z PKW:

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.