Wiadomości

  • 12 października 2023
  • wyświetleń: 311

Higiena butelek i smoczków do karmienia - metody i rodzaje sterylizacji akcesoriów dla dzieci

Materiał partnera:

Butelki, smoczki do karmienia, pojemniki do przechowywania mleka matki czy żywności dla niemowląt wymagają starannej higieny, by zapewnić maluchom bezpieczeństwo. Z pewnością nie raz słyszałeś, że wszystkie te akcesoria do karmienia trzeba każdorazowo wyparzać i starannie przechowywać. Ale jak to właściwie robić? Jak sterylizować akcesoria dla dzieci? Sprawdź!

Kiedy sterylizować akcesoria do karmienia dla dzieci?Tuż po zakupie butelek do kamienia i smoczków może tylko się wydawać, że są czyste. Ale na ich powierzchni znajduje się mnóstwo mikroorganizmów, które mogą zagrażać zdrowiu nowo narodzonego dziecka. I choć producenci akcesoriów dla dzieci są zobligowania do dostarczania na półki sklepowe jałowych produktów, to przy procesie rozpakowywania czy chociażby w trakcie przechowywania tracą one już tę cechę. Dlatego dobrym zwyczajem jest wysterylizowanie butelek i smoczków tuż przed pierwszym użyciem, a następnie po każdym kolejnym karmieniu umyć i ponownie wysterylizować.

Jak długo powinna trwać sterylizacja?To zależy, jakiej metody użyjesz. Jeśli masz specjalny sterylizator do butelek, zawsze trzymaj się czasu podanego przez producenta na urządzenia. Zwykle jest to od 10 do 15 minut w przypadku pierwszego wyparzania oraz ok. 5 minut w przypadku każdego kolejnego. Skąd ta różnica?

sterylizacja butelek i smoczków do karmienia


Wyparzanie butelek jest szczególnie ważne, gdy butelki są używane dla niemowląt i niemowląt, których układ odpornościowy jest jeszcze niedojrzały i bardziej podatny na infekcje. Taka nowa butelka czy smoczek mają na sobie dużo mikroorganizmów, które osiedliły się na akcesoriach zarówno podczas transportu, jak i przechowywania w sklepie. Po każdym kolejnym karmieniu tych bakterii i wirusów jest znacznie mniej, gdyż są to zwykle mikroorganizmy bytujące w Waszym domu lub najbliższym otoczeniu.

Najpopularniejsze metody sterylizacji butelek i smoków do karmieniaOgólnie metody sterylizacji butelek i smoczków do karmienia można podzielić na mechaniczne oraz elektryczne, albo jak kto woli - domowe i nowoczesne. Pośród domowych najpopularniejsza jest oczywiście metoda gotowania w garnku. Butelki i smoczki można wrzucić do dużego garnka, pokryć wodą i gotować przez co najmniej 10 minut. Warto też pamiętać, że po częściowym odparowaniu wody najlepiej nalać do niej wrzątku z czystego czajnika.

Drugą popularną metodą sterylizacji jest wyparzanie akcesoriów do karmienia w mikrofalówce, choć nie jest to metoda stricte domowa, gdyż do jej stosowania potrzebne są specjalne pojemniki i torby do sterylizacji w mikrofalówce. Akcesoria do karmienia są umieszczane w tych pojemnikach lub torbach wraz z niewielką ilością wody, a następnie sterylizowane w mikrofalówce przez określony czas.

kiedy sterylizować akcesoria do karmienia dla dzieci


Jeśli jednak jesteś zwolennikiem wygodniejszych i szybszych metod, zdecydowanie dla Ciebie najlepszy będzie elektroniczny sterylizator do butelek, np. taki dostępny na gemini.pl. To urządzenie jest przeznaczone do sterylizacji butelek, smoczków i innych akcesoriów dla niemowląt. Działa na zasadzie podgrzewania wody do wrzenia. Powstająca w procesie para sterylizuje akcesoria szybko i sprawnie. Alternatywą dla tego urządzenia jest sterylizator parowy. Sposób jego działania jest właściwie taki sam, z tą jednak różnicą, że sterylizator parowy potrzebuje mnie czasu, by usunąć z powierzchni butelek i smoczków wirusy, bakterie i grzyby. Z kolei sterylizatory elektryczne są zwykle bardziej mobilne.