Reklama

Wiadomości

  • 28 września 2023
  • 30 września 2023
  • wyświetleń: 5218

Bielski budynek z nagrodą "Modernizacja roku"! Wyróżnienie dla zabytkowego magazynu

Przebudowa kamienicy znajdującej się przy ulicy Zamkowej 8 w Bielsku-Białej otrzymała tytuł "Modernizacja Roku 2022"! Wyróżnienia otrzymała również inwestycja polegająca na rewitalizacji zabytkowego magazynu przy ulicy Grażyńskiego.

Kamienica przy ulicy Zamkowej 8 przed i po remoncie · fot. Materiały plebiscytu "Modernizacja roku"


Wspólnota mieszkaniowa przy ulicy Zamkowej 8 otrzymała tytuł "Modernizacja Roku 2022" w kategorii "Obiekty mieszkalno-użytkowe". Inwestorami przebudowy byli: Zarządzanie Nieruchomościami Tomasz Gajda oraz Urząd Miejski w Bielsku-Białej, a wykonawcami Pracownia Konserwacji Zabytków Maria Osielczak, a także H&H BUD S.C. Autorem projektu był ARCHICONCEPT Mikołaj Kowalczys.

Jak czytamy w uzasadnieniu, nagroda została została przyznana "za konsekwentne prace konserwatorsko-budowlane, które doprowadziły do wyremontowania zabytkowej kamienicy u podnóża wzgórza zamkowego".

Kamienica przy ul. Zamkowej 8 to budynek z 1897 roku, murowany z charakterystycznym wystrojem elewacji w kształcie tzw. "kostiumu fran- cuskiego" od ul. Zamkowej (strona wschodnia), a od zachodniej przylegający do uroczej ulicy Schodowej prowadzącej na poziom starówki. Odrestaurowano elewacje ze zdobieniami, dach pokryto łupkiem wraz z wieżyczką, wejściowy portal ze stolarką drzwiową, dekorowanych ścian ze sklepieniem i odkrytymi dekoracjami malarskimi (olej na płótnie). Odremontowano klatkę schodową i stolarkę drzwiową. Od ulicy Schodowej w elewacji wyremontowano werandę, a przez oszklenie i wprowadzenie daszku zabezpieczono piwnice przed wodą opadową. Kamienica to ostatni zachowany element w ciągu zabudowy wyburzonych podcieni na "wysokim chodniku" - trotuarze.

Magazyn przy ul. Grażyńskiego 53 przed i po modernizacji · fot. Materiały plebiscytu "Modernizacja roku"


Nagrodę ogólnopolskiego czasopisma budowlanego "Dom-Dom", za przebudowę zabytkowego magazynu przy ul. Grażyńskiego 53 w Bielsku-Białej, otrzymali jego inwestor - firma Comtrade Krzysztof Mazgaj, a także autor projektu - Zoba Architekci.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.