Wiadomości
- 28 sierpnia 2023
- wyświetleń: 667
Rolnictwo regeneratywne - mało znane, choć często stosowane
Materiał partnera:
Rolnictwo regeneratywne obejmuje praktyki, które przyczyniają się do poprawy żyzności gleby. Jego zasady są proste, znane i stosowane już od setek lat, choć nie wszyscy rolnicy zdają sobie sprawę z tego, że ich działania mają taką właśnie nazwę. Przeczytaj i sprawdź, na czym polega ta forma uprawy.
Rolnictwo regeneratywne — definicja i początki
Rolnictwo regeneratywne, zwane również rolnictwem węglowym, to podejście do uprawy roślin i hodowli zwierząt, które skupia się na:
- zwiększaniu zdrowia ekosystemów rolniczych,
- odtwarzaniu gleby,
- promowaniu zrównoważonej produkcji żywności.
Termin ten po raz pierwszy został użyty około 30 lat temu, kiedy to rolnicy z USA i Australii zmagali się z problemem wyjałowionej i twardej gleby wskutek ciągłej uprawy kukurydzy. Ratunkiem okazał się powrót do tradycyjnych metod. Zaczęto wykorzystywać nawozy zwierzęce, płodozmian, ograniczono również używanie środków ochrony roślin.
Rolnictwo regeneratywne — przykłady stosowanych praktyk
Niektórzy rolnicy stosują zasady rolnictwa regeneratywnego, mimo że tego nie deklarują. Przykładowo: ograniczenie zużycia nawozów mineralnych podyktowane jest ich wysoką ceną lub niedoborem.
Jakie są inne zasady stosowane w przypadku rolnictwa regeneratywnego? Wymienić można chociażby szereg działań, mających na celu zachowanie i poprawę struktury gleby. Jest to:
- uprawa bezorkowa,
- kompostowanie i inne techniki mające na celu wzbogacenie gleby materią organiczną,
- stosowanie technik redukujących erozję gleby, np. mulczowanie,
- stosowanie pasów kwietnych w trakcie uprawy.
Rolnictwo regeneratywne to również szansa na przeciwdziałanie negatywnym skutkom suszy. Aby efektywnie wykorzystywać zasoby wodne, można:
- stosować nawadnianie kropelkowe,
- wykorzystywać zbiorniki do zbierania deszczówki,
- stosować techniki poprawiające retencję wody w glebie.
W ocenie ekspertów z portalu agronomist.pl brakuje rzetelnych opracowań, które mogłyby być źródłem wiedzy dla rolników. Być może przyczyniłoby się to do szerszego upowszechnienia wymienionych wyżej zasad rolnictwa regeneratywnego.