Reklama

Wiadomości

  • 12 sierpnia 2023
  • 14 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 40867

Nowy kurort tuż obok Bielska-Białej? Kompleks turystyczno-rekreacyjno-rehabilitacyjny

Jest szansa na to, że w pobliżu Bielska-Białej - w Grodźcu - powstanie nowy kurort. Mowa o budowie kompleksu turystyczno-rekreacyjno-rehabilitacyjnego, a także basenów z ciepłą i leczniczą wodą w ramach projektu "Jasienicki Kurort Zamkowy". W poniedziałek 31 lipca wójt gminy Jasienica uroczyście przekazał firmie Exalo Drilling S.A. działkę w Grodźcu jako teren, na którym zostanie wykonany odwiert.

Panorama Grodźca
Panorama Grodźca · fot. UG Jasienica


- Rozpoczęcie prac wiertniczych stanowi zwieńczenie naszych wieloletnich starań w poszukiwaniu ciepłych i leczniczych źródeł geotermalnych. Już wkrótce przekonamy się, czy tu w Grodźcu, ziemia Śląska Cieszyńskiego podzieli się z nami swoimi skarbami i będziemy mogli je wykorzystać do rozwoju naszej gminy - mówił wójt Janusz Pierzyna podczas symbolicznego wbicia łopaty na działce, gdzie ma zostać wykonany odwiert. W imieniu firmy Exalo Drilling S.A. towarzyszył mu Bogusław Wilk-Juraszek.

Przypomnijmy, 8 marca wójt Janusz Pierzyna podpisał umowę na wykonanie odwiertu z firmą Exalo Drilling S.A., który zostanie wykonany w najbliższych miesiącach. Równocześnie będą badane kolejne próbki ziemi, ich analiza i dokładny opis. Wykonawca oprócz wykonania samego odwiertu ma za zadanie opracowanie dokumentacji wiertniczej.

Nowy kurort tuż obok Bielska-Białej? Kompleks turystyczno-rekreacyjno-rehabilitacyjny
Nowy kurort tuż obok Bielska-Białej? Kompleks turystyczno-rekreacyjno-rehabilitacyjny · fot. UG Jasienica


Jeszcze w 2022 roku przed przystąpieniem do przeprowadzenia odwiertu, została wybrana firma ekspercka, pełniąca rolę Inżyniera Kontraktu, która w imieniu Gminy Jasienica nadzoruje specjalistyczne prace związane z inwestycją i poszukiwaniem ciepłych źródeł.

Bazując na uzyskanych danych z badań geofizycznych i wykonanych testach w otworze, a także na wynikach badań laboratoryjnych z uzyskanych rdzeni wiertniczych i próbek, właśnie Inżynier Kontraktu opracuje dokumentację hydrogeologiczną. Tak skompletowany materiał będzie stanowić podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację.

Jak wyjaśnia Urząd Gminy Jasienica, pozyskanie ciepłych źródeł pozwoli na wykorzystanie ich do budowy kompleksu turystyczno-rekreacyjno-rehabilitacyjnego, a także w basenach z ciepłą i leczniczą wodą w ramach projektu "Jasienicki Kurort Zamkowy". Gorąca woda z odwiertów może też posłużyć do ogrzewania domów i obiektów użyteczności publicznej w całym rejonie. Wójt Janusz Pierzyna starania w tym kierunku podjął już w 1999 roku, gdy zlecił prof. Julianowi Sokołowskiemu wykonanie opracowania, dotyczącego występowania ciepłych wód na terenie gminy Jasienica.

Zamek w Grodźcu Śląskim - 06.2022
Zamek w Grodźcu Śląskim - 06.2022 · fot. www.zamkiobronne.pl


Z analizy wynikało, że na terenie Grodźca może być potencjalnie największe złoże wód geotermalnych w okolicy. Z tą wiedzą wójt doprowadził w 2004 roku do zakupu w Grodźcu działki o powierzchni około 5,5 hektara. W 2017 roku certyfikowano Jasienicki Kurort Zamkowy, co doprowadziło do wpisania tej inwestycji w Projekt Rządowy. W 2021 roku z kolei na odwiert wójt Janusz Pierzyna pozyskał z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotę 14 866 786 zł na wykonanie w latach 2021-2024 otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych „Jasienica GT-1” do głębokości prawie 2 km.

mp / bielsko.info

źródło: UG Jasienica

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.