REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 18 lipca 2023
  • 23 lipca 2023
  • wyświetleń: 6028

Bielszczanin biskupem w USA. Papież Franciszek ogłosił nominację

Papież Franciszek mianował 18 lipca czterech nowych biskupów pomocniczych archidiecezji Los Angeles. Jednym z nich został 49-letni ks. Sławomir Szkredka, urodzony w Czechowicach-Dziedzicach kapłan pochodzący ze Starego Bielska, ale uformowany i wyświęcony już w Stanach Zjednoczonych dla archidiecezji, której obecnie będzie posługiwał jako biskup. Trzej pozostali nominaci to: Albert Bahhuth, pochodzący z Libanu, Matthew G. Elshoff OFMCap i Brian Nunes.

Ks. Sławaomir Szkredka
Ks. Sławomir Szkredka · fot. Archidiecezja Los Angeles


Ks. Sławomir Szkredka urodził się 12 maja 1974 roku w Czechowicach-Dziedzicach. W młodości wyjechał do Stanów Zjednoczonych i tam w seminarium duchownym św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake uzyskał bakalaureat z filozofii i magistra teologii. Święcenia prezbiteratu przyjął w styczniu 2002 roku jako kapłan archidiecezji Los Angeles. W latach 2008 - 2015 odbył studia doktoranckie w zakresie Pisma Świętego w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Ks. Sławomir Szredka SDS
Ks. Sławomir Szkredka · fot. Pablo Kay


Pełnił potem różne funkcje duszpasterskie w swej archidiecezji w parafiach: św. Genowefy w Panorama City (2002-06) i św. Jana Chrzciciela w Baldwin Parku (2006-08) a od 2015 jest formatorem i wykładowcą w seminarium duchownym św. Jana w Camarillo.

- Jeszcze na początku lipca wypoczywał w domu rodzinnym w Bielsku-Białej, z mamą i siostrą. Przyjeżdża w bliskie mu strony regularnie, spotyka się tu m.in. z innymi kapłanami, w tym z pochodzącym także ze Starego Bielska ks. Bronisławem Pietrusewiczem SDS, pracującym jako duszpasterz w Australii - informuje diecezja bielsko-żywiecka.

Ks. Antoni Kulawik, emerytowany proboszcz starobielskiej parafii, bardzo dobrze zna rodzinę biskupa-nominata. Był także na jego święceniach w Los Angeles. - Normalny, zwykły ksiądz. Pełen mądrości i pobożności. Bardzo uzdolniony, serdeczny - wspomina ksiądz-emeryt. Radości z nominacji biskupiej swego parafianina nie ukrywa także ks. Zygmunt Siemianowski, obecny proboszcz wspólnoty w Starym Bielsku.Istniejąca od 11 lipca 1936 roku archidiecezja Los Angeles (diecezja od 1922 roku), na której czele od 1 marca 2011 roku stoi 71-letni obecnie abp José Horacio Gómez Velasco, miała dotychczas dwóch biskupów pomocniczych: Alejandro Dumbridge'a Aclana i Marca Vincenta Trudeau. Ponadto żyją jeszcze arcybiskup-senior kard. Roger M. Mahony (87 lat) oraz emerytowani biskupi seniorzy Edward W. Clark (76), Thomas J. Curry (80), Alexander Salazar (73), Joseph M. Sartoris (96), Gerald E. Wilkerson (83) i Gabino Zavala (72).

mp / bielsko.info

źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.