bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 maja 2023
  • wyświetleń: 663

Miasto nie chciało dopłacić do wakacji. Skuteczna interwencja radnej

W tym roku władze miasta nie chciały dofinansować letniego wypoczynku organizowanego przez organizacje pozarządowe. Po interwencji radnej prezydent Bielska-Białej jednak zmienił zdanie.

Reklama

Ratusz
Ratusz · fot. UM Bielsko-Biała


W sprawie niedofinansowania letniego wypoczynku w 2023 roku młodzieży i dzieci z Bielska-Białej z puli organizacji pozarządowych w bielskim Ratuszu interweniowała radna Barbara Waluś.

- Organizatorzy letniego wypoczynku wakacyjnego czekali na ogłoszenie konkursu ofert. Zaniepokoiła ich cisza w tym temacie. Okazało się, że w 2023 r. konkursu nie będzie, bo nie ma pieniędzy. Wywołało to kontrowersje organizatorów jak i uczestników, skąd wziąć pieniądze na dofinansowanie letniego wypoczynku, przede wszystkim parafie i harcerstwo - podkreśla przedstawicielka mieszkańców.

Jak przypomniała, pula w ubiegłym roku 2022 na ten cel wynosiła 340 tysięcy złotych. Z dofinansowania skorzystało 710 młodych ludzi.

- W budżecie miasta Bielska-Białej brakuje środków na konieczne wydatki, a znaleźć się mają niemałe pieniądze na dofinansowanie in vitro. Jako katoliczka nie zgadzam się z tym, aby moje pieniądze z podatków szły na ten cel, bo to nie jest wydatek budżetowy - dodała radna.

O planach wprowadzenia w mieście programu in vitro pisaliśmy w tym artykule.

Jak dowiedzieliśmy się w Ratuszu, w tym roku rzeczywiście nie zaplanowano konkursu na organizację wypoczynku letniego przez organizacje pozarządowe.

- Będą się tym zajmowały jednostki miejskie, czyli m.in. placówki oświatowe i domy kultury. Letni wypoczynek będzie realizowany przez te jednostki w ramach ich własnych budżetów - informował nas Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Kilka dni później jednak sytuacja się zmieniła.

- Podjąłem decyzję, wychodząc na przeciw oczekiwaniom pani radnej, i przeznaczyłem nie 340 ale 400 tysięcy złotych na dofinansowanie letniego wypoczynku. Moja wcześniejsza decyzja wynikała z tego, że gdzie się da, to oszczędzamy. Ale z drugiej strony wiadomo, że ta drożyzna, z którą mamy do czynienia, odbija się także na rodzicach. Dlatego temat jest przywrócony - oznajmił podczas majowej sesji rady miejskiej prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.