
Wiadomości
- 14 maja 2023
- wyświetleń: 2062
Dofinansowanie in vitro z budżetu miasta. Znamy projekt uchwały
Co prawda referendum, w którym bielszczanie mogli się wypowiedzieć na temat wprowadzenia w mieście programu in vitro nie ma mocy sprawczej z powodu niskiej frekwencji, to jednak władze miasta chcą przychylić się do opinii mieszkańców uczestniczących w kwietniowym głosowaniu. O tym jednak, czy bezdzietne pary z Bielska-Białej będą mogły skorzystać z tego rodzaju pomocy, zadecydują radni.

Przypomnijmy, podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej prezydent Jarosław Klimaszewski poinformował, że uznał wyniki referendum, które odbyło się 16 kwietnia.
Bielszczanie decydowali m.in. o tym, czy samorząd ma finansować program iv vitro. Frekwencja wyniosła 28,44 procent co sprawia, że głosowanie nie było wiążące - aby tak się stało, potrzeba było 30 procent głosów.
Na pytanie, dotyczące finansowania in vitro z budżetu miasta, 22 351 osób zagłosowało na "tak" (62,85 procent), a 13 211 osób było na "nie".
Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
- Głos tysięcy mieszkańców miasta to głos, na który nie potrafię pozostać być głuchym - podkreślił Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej i zapowiedział, że uzna wyniki referendum.
Dlatego do Biura Rady Miejskiej trafił projekt uchwały "w sprawie przystąpienia do opracowania programu polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania skutkom niepłodności poprzez dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Bielska-Białej".
W uzasadnieniu tego dokumentu czytamy:
"W kraju średnio 20 procent par, aby posiadać dziecko potrzebuje pomocy lekarskiej, z tego ok 2 procent potrzebuje wspomagania metodą in vitro. Na podstawie danych statystycznych możemy zaobserwować w Bielsku-Białej spadek urodzeń żywych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. W 2017 r. współczynnik wynosił 10,5. a w 2019 r. wyniósł 9,3. Tak samo analizując przyrost naturalny: już w 2017 r. przyrost naturalny w mieście był ujemny i wynosił - 0,7, a w 2019 r. był już - 1,63). Przystąpienie do opracowania programu będzie krokiem ku odwróceniu tej tendencji. Krokiem ku zwiększeniu liczby urodzeń dzieci przez pary, które jedynie dzięki metodzie in vitro będą mogły posiadać potomstwo.
Celem uchwały jest przystąpienie do opracowania programu polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania skutkom niepłodności poprzez dofinansowanie leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Bielska-Białej. Jest to pierwszy etap prowadzący do tego, aby pary zamieszkałe w Bielsku-Białej borykające się z problemem niepłodności, które wyczerpały inne możliwości leczenia otrzymały pomoc w postaci dofinansowania do procedury medycznej.
Przyjęcie uchwały umożliwi opracowanie programu, który będzie podlegał ocenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a po uzyskaniu opinii Agencji - będzie mógł być przyjęty kolejną uchwałą Rady Miasta".
O tym, czy wspomniany program zostanie opracowany, zadecydują rajcy najprawdopodobniej na majowej sesji rady miejskiej.
ZOBACZ TAKŻE

„Odbierają” dzieci - ich życie może być zagrożone!

Gorący temat[FOTO] "Miło być sobą z Tobą" czyli marsz z okazji Dnia Świadomości Autyzmu

Zagrożenie gazowe w Wapienicy - apel do władz

Co będzie ze stadionem na Młyńskiej? Czy miasto sprzeda obiekt? Obaw nie brakuje

Chcą mniej płacić za boiska. Jest petycja szkółek piłkarskich

Gdy zabraknie wody w kranie, każdy bielszczanin dostanie... łyżkę wody butelkowej...
Komentarze
UWAGA - do 18 maja do godz. 21:00 trwa cisza wyborcza. W tym czasie zabronione są wszelkie formy agitacji wyborczej.