bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 6 kwietnia 2023
  • 19 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 37682

Są oficjalne wyniki referendum. Prezydent Klimaszewski komentuje

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Referendum - 16 kwietnia 2023" podaj

Od 7.00 do 21.00 w niedzielę, 16 kwietnia w Bielsku-Białej trwało pierwsze w historii odrodzonego samorządu referendum. Bielszczanie decydowali w nim o trzech ważnych dla miasta kwestiach. Frekwencja wyniosła 28,44% co sprawia, że głosowanie nie jest wiążące - aby tak się stało, potrzeba było 30% głosów.

Reklama

Prezydent Jarosław Klimaszewski komentujePrezydent Jarosław Klimaszewski podczas głosowania - 16.04.2023
Prezydent Jarosław Klimaszewski podczas głosowania - 16.04.2023 · fot. Facebook / Jarosław Klimaszewski


Głosowanie skomentował dla portalu bielsko.info prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski. Samorządowca zapytaliśmy o to, jakie decyzje odnośnie odpowiedzi bielszczan na pytania referendalne podejmą władze miasta.

- Przede wszystkim należy podziękować bielszczanom za liczny udział w referendum. Co prawda nie udało się osiągnąć frekwencji na wymaganym 30-procentowym poziomie, ale w porównaniu z innymi miastami, gdzie również były przeprowadzane podobne referenda, nasz wynik trzeba rozpatrywać w kategorii sukcesu - przekazał naszemu portalowi prezydent Bielska-Białej.

- Ta część mieszkańców, która uczestniczyła w głosowaniu dość jednoznacznie wyraziła swoje zdanie we wszystkich trzech tematach, które były przedmiotem naszego referendum. Ostatecznie jednak to na władzach miasta spocznie obowiązek podjęcia decyzji co dalej ze spalarnią śmieci, dofinansowaniem zabiegów in vitro i ograniczeniem ruchu na ul. 3 Maja. Nie będzie to łatwa decyzja, ale na pewno zostanie podjęta odpowiedzialnie, a u jej podstaw będzie leżeć wyłącznie dobro miasta i jego mieszkańców. O swoim rozstrzygnięciu poinformuję jeszcze w tym tygodniu - dodał prezydent Klimaszewski w komentarzu dla portalu bielsko.info

Oficjalne wyniki referendumBielszczanie głosowali w referendum
Bielszczanie głosowali w referendum · fot. UM Bielsko-Biała


Jak podano tuż po godzinie 5.00 w poniedziałek, 17 kwietnia, w referendum wzięło udział 35 936 osób, a uprawnionych do głosowania było 126 431 bielszczan. W referendum wzięło więc udział mniej niż 30% osób uprawnionych do głosowania - frekwencja wyniosła 28,44%, co oznacza, że referendum nie jest wiążące.

Jak bielszczanie odpowiadali na poszczególne pytania?

W sprawie budowy spalarni w Wapienicy większość głosujących, czyli 20 449 osób (57,24%), odpowiedziało "nie", z kolei "tak" przy pytaniu o spalarnię zaznaczyło na karcie do głosowania 15 271 osób.

Na drugie pytanie, dotyczące finansowania in vitro z budżetu miasta, 22 351 osób zagłosowało na "tak" (62,85%), a 13 211 osób było na "nie".

Na pytanie w sprawie ograniczenia ruchu pojazdów na ulicach 3 Maja i Zamkowej, na odcinku pomiędzy ul. Wałową a ul. gen. Władysława Sikorskiego, "nie" odpowiedziało 21 978 osób (61,78%), a "tak" - 13 593 osób.

Było to historyczne referendumZa nami historyczne referendum. Zakończono głosowanie
Za nami historyczne referendum. Zakończono głosowanie · fot. sid / bielsko.info


Przypomnijmy, Rada Miejska zdecydowała, że mieszkańcy w referendum odpowiadali na trzy pytania:
  1. Czy jesteś za budową instalacji termicznego przekształcania odpadów (spalarni odpadów) w Bielsku-Białej przy ul. ks. Józefa Londzina 17c (teren byłej ciepłowni)?
  2. Czy jesteś za dofinansowywaniem z budżetu gminy Bielsko-Biała zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego in vitro?
  3. Czy jesteś za ograniczeniem ruchu pojazdów na ulicach 3 Maja i Zamkowej na odcinku pomiędzy ul. Wałową a ul. gen. Władysława Sikorskiego, poprzez wprowadzenie na nich zakazu ruchu z dopuszczeniem autobusów, zaopatrzenia we wskazanych godzinach, TAXI, służb miejskich, mieszkańców bez alternatywnego dojazdu do zamykanego ciągu ulic, rowerów?


Aby referendum było wiążące, musiało w nim wziąć udział co najmniej 30% bielszczan uprawnionych do głosowania - trzeba było zebrać 38 000 głosów.

Głosowanie odbywało się w niedzielę, 16 kwietnia w godzinach 7.00 - 21.00 w 77 obwodowych komisjach do spraw referendum na terenie miasta, wyznaczonych obwieszczeniem prezydenta miasta z 1 marca 2023 roku.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Referendum - 16 kwietnia 2023

16 kwietnia 2023 roku w Bielsku-Białej odbędzie się historyczne referendum - po raz pierwszy bielszczanie zadecydują w sprawach związanych z samorządem. Poniżej bieżące informacje na ten temat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Referendum - 16 kwietnia 2023" podaj