bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 marca 2023
  • 18 marca 2023
  • wyświetleń: 1115

Psie odchody jak... niezapominajki. Plaga w mieście

Mieszkańcy Bielska-Białej mówią o prawdziwym, wiosennym wysypie. I nie mowa tu wbrew pozorom o budzącej się do życia zieleni... Wręcz przeciwnie...

Reklama

pies
Psie odchody jak... niezapominajki. Plaga w mieście


- Zima powoli kończy się, śnieg topnieje, pojawiają się już gdzieniegdzie pierwsze przebiśniegi, to znak, że wielkimi krokami zbliża się wiosna. Wychodząc na spacer w miejsca rekreacyjne, parki a nawet idąc chodnikiem, nie należy długo szukać aby natknąć się na odchody zwierzęce pozostawione, przez właścicieli swoich pupilów - tak niezwykle wyrazisty sposób problem z "psimi kupkami" opisują radni Karol Markowski, Roman Matyja i Maksymilian Pryga w interpelacji skierowanej do władz miasta.

- Odbieramy sporo sygnałów od mieszkańców, że staje się to plagą w naszym mieście. Wiemy, że to jest niestety zaniedbanie ze strony nieodpowiedzialnych osób, które nie dbają o zachowanie czystości w miejscach publicznych, jednak nie zwalnia to nas z odpowiedzialności za czystość w mieście. Prosimy więc o podjęcie stosownych działań np. ustawienie tabliczek informujących o zakazie pozostawiania odchodów zwierzęcych, ustawienia odpowiedniej ilości koszy a przy nich worków na odchody. Myślimy też o przeprowadzeniu w szkołach akcji przypominającej o obowiązkach dbania o czystość w mieście - apelują przedstawiciele mieszkańców.

Tymczasem Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej przypomina, że zgodnie z zapisami Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, każdy właściciel wyprowadzający swoje zwierzę na spacer jest zobowiązany do ochrony przed zanieczyszczeniami terenów przeznaczonych do użytku wspólnego.

- Jednocześnie informuję, że niezwłocznie po podpisaniu z Wykonawcami umów dotyczących bieżącego utrzymania parków, zieleńców i skwerów, tereny te zostaną gruntownie uprzątnięte. Ponadto, w obszarze terenów rekreacyjnych utrzymywanych przez miasto zostały zainstalowane stacje na psie odchody, które w ramach realizacji ww. umów są codziennie opróżniane i uzupełniane woreczkami. Zaznaczam, że zgodnie ze stanowiskiem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bielsku-Białej dopuszczalne jest wrzucanie psich odchodów zapakowanych w służące temu celowi torebki również do zwykłych koszy ulicznych - podkreśla wiceprezydent.

Ponadto, jak dodaje, "'w trosce o czystość i porządek miasta Straż Miejska w Bielsku-Białej wspólnie z Miejskim Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt „Reksio” prowadzi społeczną kampanię zatytułowaną „DOGadaj się ze mną… POSPRZĄTAJ po mnie
pies
".

- Ideą kampanii jest zwrócenie szczególnej uwagi posiadaczom czworonogów na ich ustawowe obowiązki wynikające z posiadania psa tzn.: wyprowadzania na smyczy, posiadania aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie, jak i sprzątania po swoim pupilu. W ramach ww. kampanii strażnicy w trakcie codziennych patroli wręczają osobom wyprowadzającym psy ulotki informacyjne oraz torebki na psie odchody. Dodatkowo, obowiązki ciążące na właścicielach psów funkcjonariusze Referatu ds. Ochrony Środowiska i Profilaktyki omawiają podczas przeprowadzanych prelekcji skierowanych do uczniów bielskich szkół - poinformował przedstawiciel Ratusza.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.