Wiadomości

  • 27 lutego 2023
  • wyświetleń: 3611

Odwodzą uwagę mieszkańców od tematu spalarni? Spór o pytania

W piątek, 24 lutego odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Niezależni.BB poświęcone sprawom budowy spalarni odpadów w Bielsku-Białej oraz referendum lokalnego. Odnosząc się do obu tych kwestii, Niezależni.BB podjęli dwie uchwały.

Afgańscy uchodźcy zamieszkają w Bielsku-Białej? Jest interpelacja
Radni klubu Niezależni.BB - od lewej Tomasz Wawak, Małgorzata Zarębska, Janusz Okrzesik, Jerzy Bauer · fot. Niezależni.BB


W pierwszej uchwale członkowie Stowarzyszenia opowiedzieli się przeciwko powstaniu spalarni odpadów w naszym mieście. Niezależni.BB podali kilka argumentów:

  • budowa będzie kosztowała jeszcze więcej pieniędzy niż zakładano, a wysokość opłaty za wywóz odpadów nie spadnie dzięki powstaniu spalarni,
  • inwestycja nie zlikwiduje problemu odoru na wysypisku odpadów w Lipniku,
  • zanim powstanie spalarnia, zmienią się przepisy unijne i krajowe. Za kilka lat tego typu inwestycje mogą zostać objęte opłatami emisyjnymi, co przełoży się na wysokość opłat za wywóz śmieci.


Członkowie stowarzyszenia doszli do wniosku, że w związku z powyższym ryzyko inwestycji jest zbyt duże, a spodziewane korzyści niepewne.

W drugiej uchwale Niezależni.BB zauważają, że pomysł przeprowadzenia referendum lokalnego, który stowarzyszenie wysunęło trzy lata temu, od początku związany był tylko z tematem spalarni odpadów. - Dodając do treści uchwały referendalnej pytania o finansowanie in vitro i o ograniczenie ruchu pojazdów w centrum miasta, prezydent Klimaszewski i jego radni odwodzą uwagę mieszkańców od tematu spalarni - twierdzi Stowarzyszenie Niezależni.BB.

- Pytanie o in vitro uruchamia szkodzące samorządowi spory światopoglądowe. Na pytanie o ruch pojazdów w centrum nie da się odpowiedzieć, nie znając planów nowej organizacji ruchu w tym rejonie miasta. Z tego powodu w przypadku drugiego i trzeciego pytania stowarzyszenie nie udzieliło członkom i sympatykom rekomendacji, pozostawiając odpowiedzi decyzjom indywidualnym - dodaje.

Jednocześnie Stowarzyszenie Niezależni.BB zadeklarowało, że "będzie pilnować, aby zgodnie z ustawą władze miasta nie angażowały się w kampanię referendalną po jednej ze stron".

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia, biogazownia, odpady" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Spalarnia, biogazownia, odpady

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Spalarnia, biogazownia, odpady" podaj