
Wiadomości
- 17 lutego 2023
- wyświetleń: 645
Wszystko, co musisz wiedzieć o zarejestrowaniu samochodu
Materiał partnera:
Po zakupie nowego pojazdu konieczne jest jego zarejestrowanie. Zgodnie z prawem nowy właściciel na spełnienie tego obowiązku ma jedynie 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Okazuje się jednak, że chociaż proces rejestracji samochodu z roku na rok jest coraz łatwiejszy, wciąż budzi wiele wątpliwości. Jak szybko zarejestrować samochód i o czym należy pamiętać?

Rejestracja samochodu od podstaw - nie taka straszna, jak się wydaje!
Rejestracja nowego samochodu to proces, który powinien zacząć się od wypełnienia wniosku o rejestrację pojazdu. Dokument można otrzymać na miejscu w odpowiednim urzędzie lub pobrać w wersji elektronicznej na stronie internetowej odpowiedniej jednostki - wydziału komunikacji urzędu miasta lub urzędu gminy w przypadku mniejszych miejscowości.
Do prawidłowego zarejestrowania samochodu niezbędne jest wyposażenie się we wszystkie dokumenty. Potrzebny będzie dotychczasowy dowód rejestracyjny pojazdu (w przypadku aut używanych), dokument potwierdzający własność (umowa sprzedaży lub faktura VAT), tablice rejestracyjne i karta pojazdu (jeśli zostały wydane). Oczywiście do wypełnienia wniosku trzeba też przygotować dokument tożsamości i prawo jazdy. Od niedawna proces rejestracji samochodu można przeprowadzić prawie całkowicie zdalnie. W tym celu wystarczy wejść na stronę rządową - gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd - i postępować zgodnie z instrukcją.
Rejestracja samochodu - ubezpieczenie i dopisanie współwłaściciela
Jednym z wymogów rejestracji pojazdu jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Z reguły auta z rynku wtórnego mają ubezpieczenie, które wcześniej zawarł jeszcze zbywca pojazdu, a nabywca może je na siebie przepisać. Dane z polisy należy podać we wniosku rejestracyjnym.
Trudniejszym procesem jest dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Współwłaścicielem pojazdu może być każdy - nie tylko członkowie rodziny, ale także znajomi. Najłatwiej zrealizować tę czynność na etapie umowy kupna sprzedaży samochodu, w trakcie której określa się strony nabywające przedmiot umowy. Jeżeli pojazd został już kupiony i zarejestrowany, istnieje możliwość sporządzenia aktu darowizny przekazującego innej osobie część własności (źródło). Warto szczegółowo zapoznać się na tym etapie z przepisami dotyczącymi opodatkowania od darowizny i ulgami przewidywanymi dla zstępnych. Po zgłoszeniu aktu darowizny w celu zgłoszenia współwłaściciela należy udać się do Wydziału Komunikacyjnego. Wymagane jest przygotowanie dokumentu potwierdzającego współwłasność pojazdu (np. umowę darowizny), dowodu rejestracyjnego z ważnym badaniem technicznym, dokumentu tożsamości, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC i karty pojazdu, jeżeli została ona wydana.
Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie