Wiadomości

  • 3 stycznia 2023
  • 5 stycznia 2023
  • wyświetleń: 2851

"Szpitalne posiłki" w szkołach? Mnożą się pytania

Sprawa prawdopodobnego serwowania posiłków dla uczniów w bielskich szkołach przez firmę, która dostarcza dania m.in. do szpitali, budzi coraz więcej pytań. Interweniują miejscy radni.

stołówka, catering, posiłek, bufet , obiad
fot. pixabay.com


Przypomnijmy, w bielskich szkołach podstawowych uczniom prawdopodobnie będą serwowane "szpitalne posiłki" - tak przynajmniej obawiają się rodzice. To efekt przetargu na dostarczanie posiłków dzieciom.

Do naszej redakcji ze swoimi wątpliwościami zwrócili się rodzice uczniów z bielskich szkół. Chodzi o problem, który dotyczy wyżywienia uczniów szkół podstawowych.

- Na ostatnim zebraniu w szkole zostaliśmy poinformowani o tym, że Miasto Bielsko-Biała ogłasza przetarg na 'Świadczenie usług cateringowych polegających na przygotowaniu i dostarczeniu posiłków dla określonych placówek oświatowych Miasta Bielska-Białej'. (...) Po wizycie w UM rodzice zostali poinformowani, że przetarg wygra firma, która zaproponuje najniższą stawkę za posiłek. Według informacji zawartej na stronie UM (...) jest to firma (...), która obsługuje m.in. szpitale w naszym mieście - twierdzą.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Sprawą zainteresowali się także radni Maksymilian Pryga oraz zrzeszeni w klubie radnych Niezależni.BB.

- Taki stan rzeczy wywołuje dużo niepokoju, a także negatywnych emocji wśród rodziców, którzy zwrócili się z tym problemem również do mojej osoby. Jako radny oraz przede wszystkim rodzic podobnie jak wspomniane osoby mam uzasadnione obawy dotyczące jakości posiłków, czystości, rzetelności oraz higieny. Wiąże się to przede wszystkim z obawą, że posiłki mogą być równolegle przygotowywane zarówno dla szpitala jak i dla dzieci z wykorzystaniem tych samych naczyń oraz sprzętów. Dodatkowo stereotyp tzw. „jedzenia szpitalnego" działa na wyobraźnię niemal każdej osoby, która kiedykolwiek spotkała się z tego typu posiłkami zwłaszcza jeżeli chodzi o Szpital Wojewódzki - podkreślił radny Pryga.

Jak dodał, "rodzice mają wiele pytań dotyczących nie tylko jakości ale również bezpieczeństwa, higieny, oddzielania naczyń szpitalnych od naczyń szkolnych, właściwego czyszczenia, a także sterylności".

- Wobec tego działając na podstawie bezpośrednich zgłoszeń bardzo proszę pana prezydenta o podjęcie wszelkich możliwych działań kontrolnych oraz zaradczych. Ufam, że uda się podjąć takie działania, które spowodują zmianę dostarczyciela posiłków dla bielskich szkół podstawowych - zaapelował przedstawiciel bielszczan.

Zaniepokojenia nie kryją także radni z klubu Niezależni.BB, którzy do władz miasta wysłali w tej sprawie szereg pytań, m.in.: "W jaki sposób jakość jedzenia w szkołach będzie sprawdzana i czy będzie to robione systematycznie podczas całego okresu obowiązywania przetargu?" oraz "Dlaczego w warunkach przetargu nie zamieszczono wymogu przygotowania posiłków na miejscu, skoro szkoła posiada własne zaplecze kuchenne?" Radni chcą wiedzieć także, "czy dotychczasowi dzierżawcy kuchni w niektórych ze szkół, którzy mieli podpisane umowy do końca roku szkolnego 2022/2023, będą nadal korzystali z kuchni, mimo że dostawcą posiłków będzie inny wykonawca?"

Do tematu wrócimy gdy Ratusz ustosunkuje się do sprawy.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.