bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 27 grudnia 2022
 • wyświetleń: 596

Czy outsourcing kadrowo - płacowy się opłaca?

Materiał partnera:

Outsourcing to model, który sprawdza się w przypadku wielu usług, a przykładem może być outsourcing kadrowo - płacowy. Na czym polega to rozwiązanie? Czy jest opłacalne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

praca,kadry


Na czym polega outsourcing kadrowo - płacowy?Wyjaśnienie tego na czym polega outsourcing kadrowo - płacowy wymaga wcześniejszego zdefiniowania pojęcia outsourcing. Otóż, warto mieć świadomość, że odnosi się ono do modelu, w którym wykonanie konkretnych usług zleca się wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. Przykładem może być właśnie outsourcing kadrowo - płacowy, w przypadku którego usługi kadrowo płacowe wykonuje biuro rachunkowe Bielsko temidaksiegowi.pl. W tym miejscu warto podkreślić, że outsourcing to elastyczne rozwiązanie, które pozwala zlecić podmiotowi zewnętrznemu zarówno całą księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i jej konkretne elementy. W obu przypadkach outsourcing kadrowo - płacowy może obejmować m.in.:

 • sporządzanie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych,
 • prowadzenie akt osobowych pracowników,
 • ustalanie wymiaru urlopu dla pracowników i prowadzenie dokumentacji urlopowej,
 • sporządzanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, czy świadectw pracy,
 • przygotowywanie list płac oraz rachunków do umów cywilnoprawnych,
 • tworzenie i przekazywanie do ZUS miesięcznych deklaracji rozliczeniowych,
 • prowadzenie imiennych kart przychodów pracownika,
 • naliczanie zobowiązań publicznoprawnych związanych z wypłatą wynagrodzeń przez Zleceniodawcę (ZUS, PIT),
 • opracowywanie rocznych informacji o dochodach (PIT-11).


Zalety i wady outsourcingu kadrowo - płacowego?Z czego wynika rosnąca popularność outsourcingu kadrowo płacowego? Przede wszystkim z licznych zalet tego typu rozwiązania. Należy wśród nich wymienić przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia czasu, który do tej pory był poświęcany na samodzielną obsługę kadrowo - płacową firmy. W efekcie można go wykorzystać na rozwój działalności. Co więcej, korzystając z outsourcingu korzysta się z wiedzy i doświadczenia specjalistów w danej dziedzinie, którzy są na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa. Dowodem na to, że jest to bardzo ważne mogą być ostatnie zmiany w przepisach podatkowych, które miały miejsce na początku tego roku. W efekcie wiele firm zdecydowało się na skorzystanie z outsourcingu kadrowo - płacowego, a hasło "nowy ład księgowość" było jednym z najczęściej wyszukiwanych wyrażeń w Internecie.

Czy outsourcing kadrowo - płacowy ma jakieś wady? Z pewnością tak, jednak warto zauważyć, że w dużej mierze wynikają one z ryzyka nawiązania współpracy z nierzetelnym podmiotem. Powierzenie mu wrażliwych danych może bowiem skutkować naprawdę poważnymi konsekwencjami. Problemy mogą pojawić się również w przypadku, gdy biuro księgowe nie będzie dotrzymywało obowiązujących terminów. W związku z tym bardzo ważny jest etap wyboru firmy, której zleca się outsourcing kadrowo - płacowy.

Czy outsourcing kadrowo - płacowy się opłaca?Z pewnością wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy outsourcing kadrowo-płacowy się opłaca. Odpowiadając na to pytanie należy stwierdzić, że tak, co wynika zarówno z tego, że daje dostęp do najwyższej klasy specjalistów, jak i pozwala ograniczyć koszty działalności. Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach korzystanie z usług zewnętrznych jest znacznie tańsze niż zatrudnianie odpowiedniego specjalisty we własnej firmie. Warto bowiem mieć świadomość, że kosztem w tym przypadku jest nie tylko jego wynagrodzenie, które musi być odpowiednio wysokie, ale również wyposażenie stanowiska pracy (m.in. sprzęt, programy komputerowe, itp). W tym miejscu warto podkreślić, że na zewnątrz może zostać zlecona zarówno księgowość spółki, jak i jednoosobowej działalności gospodarczej.

Podsumowując należy stwierdzić, że outsourcing kadrowo - płacowy to usługa, która w niedługiej przyszłości stanie się standardem. Wynika to przede wszystkim z korzyści, które oferuje oraz faktu, że mogą z niej skorzystać zarówno małe firmy, jak i duże przedsiębiorstwa.