bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 grudnia 2022
  • 18 grudnia 2022
  • wyświetleń: 11262

Wiceprezydent Kamiński z zarzutem. Jest oświadczenie samorządowca

Zastępca prezydenta Bielska-Białej, Przemysław Kamiński, otrzymał zarzut niedopełnienia obowiązków w związku z wyburzeniem budynku przy ulicy Cyniarskiej 13. Ponadto Prokurator Rejonowy w Bielsku-Białej, Andrzej Koterba zawiesił go w czynnościach zastępcy prezydenta miasta. Samorządowiec wydał oświadczenie w tej sprawie.

Reklama

Ostatnie chwile kamienicy przy ul. Cyniarskiej - 14.05.2022
Rozbiórka kamienicy przy ul. Cyniarskiej - 14.05.2022 · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Przypomnijmy, jak informowaliśmy między innymi w tym artykule, kontrowersyjna sprawa wyburzenia zabytkowej kamienicy przy ulicy Cyniarskiej w Bielsku-Białej trafiła do prokuratury. Śledczy przedstawili zarzuty trzem osobom - pracownikowi bielskiego Urzędu Miejskiego oraz dwóm pracownikom inspektoratu nadzoru budowlanego.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Bielsko-Biała - Południe. Dotyczy "zniszczenia budynku przy ul. Cyniarskiej 13 w Bielsku - Białej, w związku z rozbiórką tego obiektu przeprowadzoną w okresie od 13 do 15 maja 2022 roku".

Pod koniec listopada zarzuty w śledztwie dotyczącym rozbiórki kamienicy przy ul. Cyniarskiej 13 usłyszały trzy osoby - więcej o tym portal bielsko.info pisał w tym artykule. Dzisiaj (środa, 14 grudnia) zarzut usłyszał zastępca prezydenta Bielska-Białej, Przemysław Kamiński. Dotyczy on niedopełnienia obowiązków w związku z wyburzeniem budynku przy ulicy Cyniarskiej 13. Wiceprezydent miasta został równocześnie zawieszony w czynnościach Zastępcy Prezydenta Miasta.

Przemysław Kamiński odniósł się do sprawy wydając oświadczenie. Poniżej publikujemy jego pełną treść.

Oświadczenie Przemysława Kamińskiego - Zastępcy Prezydenta Bielska-Białej

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Bielsku-Białej - Pan Andrzej Koterba postawił mi dzisiaj zarzut niedopełnienia obowiązków w związku z wyburzeniem budynku przy ulicy Cyniarskiej 13. Równocześnie zawiesił mnie w czynnościach Zastępcy Prezydenta Miasta.

Informuję, że nie przyznałem się do postawionego mi zarzutu i ze względu na realizację mojego prawa do obrony odmówiłem złożenia wyjaśnień. Zrobię to dopiero przed niezawisłym sądem gdzie udowodnię swoją niewinność.

Chciałbym przypomnieć, że wykonując swoje obowiązki służbowe i działając w interesie Miasta Bielska-Białej brałem udział - przy pomocy podległych mi jednostek - w realizacji dwóch prawomocnych i związanych ze sobą decyzji. Jedna z nich dotyczyła rewitalizacji Placu Wojska Polskiego, czyli jednego z najważniejszych miejsc w naszym mieście, a druga miała związek z nakazem rozbiórki budynku przy ul. Cyniarskiej 13.

W moim głębokim przekonaniu zastosowany wobec mnie środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia mnie w czynnościach służbowych jest niewspółmierny do postawionego mi zarzutu. Uważam, że to zbyt surowa i niczym nieuzasadniona decyzja. Uniemożliwia mi ona bowiem pracę na rzecz miasta i jego mieszkańców, co jest moją misją i przywilejem od kilkunastu lat.

W mojej ocenie zastosowany wobec mnie środek zapobiegawczy jest formą represji i został użyty w innym celu niż to przewiduje Kodeks postępowania karnego.

Raz jeszcze z całą mocą chciałbym podkreślić, że działałem w dobrej wierze i w ramach posiadanych przeze mnie uprawnień, a do stawianych mi zarzutów obszernie odniosę się dopiero przed niezależnym sądem i dowiodę swojej niewinności.

Na koniec jeszcze prośba do mediów. Bardzo proszę, by w ewentualnych publikacjach używać mojego pełnego imienia i nazwiska.


Wyburzenie kamienicy przy ul. Cyniarskiej 13

Bieżące informacje na temat śledztwa dotyczącego wyburzenia kamienicy przy ul. Cyniarskiej 13, wpisanej do rejestru zabytków. Kontrowersyjna rozbiórka budynku została przeprowadzona od 13 do 15 maja.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.