bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 listopada 2022
  • 30 listopada 2022
  • wyświetleń: 4610

Zarzuty ws. wyburzenia kamienicy. Podejrzanym grozi nawet 8 lat więzienia

Trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym rozbiórki kamienicy przy ul. Cyniarskiej 13. Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zwieszenia w czynnościach służbowych. Ponadto prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomościach należących do podejrzanych.

Reklama

Sobota, godz. 16.00, rozbiórka zabytkowej kamienicy przy Cyniarskiej - 14.05.2022
Rozbiórka kamienicy przy Cyniarskiej - 14.05.2022 · fot. Marcin


Przypomnijmy, jak informowaliśmy między innymi w tym artykule, kontrowersyjna sprawa wyburzenia zabytkowej kamienicy przy ulicy Cyniarskiej w Bielsku-Białej trafiła do prokuratury. Śledczy przedstawili zarzuty trzem osobom - pracownikowi bielskiego Urzędu Miejskiego oraz dwóm pracownikom inspektoratu nadzoru budowlanego.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Bielsko-Biała - Południe. Dotyczy "zniszczenia budynku przy ul. Cyniarskiej 13 w Bielsku - Białej, w związku z rozbiórką tego obiektu przeprowadzoną w okresie od 13 do 15 maja 2022 roku".

W śledztwie ustalono, że zniszczony budynek stanowił wyłączną własność Gminy Bielsko-Biała. Na mocy uchwały Rady Miejskiej w Bielsku - Białej z 22 grudnia 2009 roku, obiekt ten został objęty ochroną konserwatorską na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W bieżącym roku, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Bielska-Białej prowadził postępowanie administracyjne dotyczące stanu technicznego tego budynku. Równolegle Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach prowadził postępowanie administracyjne w sprawie wpisania tego obiektu do rejestru zabytków.

- W dniach od 13 do 15 maja 2022 roku budynek przy ul. Cyniarskiej 13 został rozebrany na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Bielska-Białej, bez uprzedniego uzyskania w tej sprawie opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, który działanie takie uznał za zniszczenie zabytku - poinformowała Agnieszka Michulec, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej.

Status podejrzanych mają w tej sprawie 3 osoby, którym 22 listopada 2022 roku prokurator ogłosił zarzuty popełnienia przestępstw z art. 231 § 1 k.k. i z art. 108 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami poprzez niedopełnienie obowiązków zasięgnięcia opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach przed wydaniem decyzji administracyjnej nakazującej rozbiórkę budynku przy ul. Cynarskiej 13 w Bielsku-Białej oraz przekroczenie uprawnień w zakresie wydania opinii dotyczącej wskazanego budynku, co należało do kompetencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Żaden z podejrzanych nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zwieszenia w czynnościach służbowych. Ponadto, na poczet grożących kar i roszczeń o charakterze majątkowym, prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomościach należących do podejrzanych.

Przestępstwa zarzucone podejrzanym są zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności oraz nawiązką na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków w wysokości do wartości uszkodzenia zabytku, którego wartość w tej sprawie została oszacowana na 6 200 000 zł.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.