Reklama

Wiadomości

  • 4 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1146

W mieście powstanie orkiestra? Tworzy się zespół ekspertów

Specjalny zespół ekspercki określi, czy w Bielsku-Białej powstanie orkiestra kameralna. W tej sprawie latem do władz miasta trafiła petycja podpisana przez wielu mieszkańców miasta.

orkiestra
W mieście powstanie orkiestra? Powstaje zespół ekspertów · fot. pixabay.com


Kilkaset osób podpisało się pod petycją w sprawie stworzenia w Bielsku-Białej zawodowej Bielskiej Orkiestry Kameralnej. Jak podkreślają autorzy petycji, Bielsko-Biała jest miastem o dużym potencjale kulturalnym i sporym zapotrzebowaniu mieszkańców na tzw. wysoką kulturę.

Autorzy petycji ws. powołania do życia Bielskiej Orkiestry Kameralnej podkreślają, że obecnie Bielsko-Biała jest jednym z nielicznych miast o dużej liczbie mieszkańców, które nie posiada zawodowego zespołu muzycznego mogącego realizować ambitne dzieła muzyczne, począwszy od muzyki barokowej do muzyki XXI wieku.

- Bielska Orkiestra Kameralna okresowo nazywana Bielską Orkiestra Festiwalową, mimo że występują w niej wybitni muzycy, w tej formule zawsze będzie orkiestrą bez wielkich perspektyw i możliwości realizacji szeroko rozumianej edukacji muzycznej. Program, jaki może prezentować na swych koncertach, jest jedynie namiastką repertuaru z muzyki poważnej i ogranicza się do prostych utworów i akompaniamentów piosenek, których publiczne wykonanie nie wymaga systematycznej pracy. Brak stałego składu jak i wykonywany repertuar stwarzają pozory profesjonalnej orkiestry, ale jej brak uwydatnia się szczególnie w porównaniu z ofertą kulturalną w innych miastach, gdzie koncerty orkiestr kameralnych lub symfonicznych stanowią ważny składnik kultury. My, mieszkańcy miasta i okolic, takiej oferty kulturalnej jesteśmy pozbawieni - czytamy w petycji.

Jak podali jej autorzy, "z wyliczeń wynika, że powołanie takiej orkiestry w Bielsku-Białej w typowym składzie 20 - 25 osobowym stanowiłoby wydatek dla budżetu Miasta na poziomie ok. 2 milionów złotych, a obsługę finansową mogłaby świadczyć jedna z placówek kulturalnych miasta np. BCK". Ponadto "po wybudowaniu Cavatina Hall w Bielsku-Białej znajdują się obecnie dwie znakomite sale do takiej działalności kulturalnej - Cavatina Hall i sala koncertowa bielskiej szkoły muzycznej. To sale, w których koncerty orkiestry kameralnej stanowiłyby ważną ofertę kulturalną z zakresu muzyki poważnej".

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

W odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak zapowiedział, że prezydent miasta wydał zarządzenie w sprawie powołania zespołu eksperckiego do spraw rozważenia możliwości powołania zawodowej Bielskiej Orkiestry Kameralnej.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.