Reklama

Wiadomości

  • 2 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 2198

Bielsko-Biała potrzebuje orkiestry? Kilkaset osób podpisało petycję

Kilkaset osób podpisało się pod petycją w sprawie stworzenia w Bielsku-Białej zawodowej Bielskiej Orkiestry Kameralnej. Jak podkreślają autorzy petycji, Bielsko-Biała jest miastem o dużym potencjale kulturalnym i sporym zapotrzebowaniu mieszkańców na tzw. wysoką kulturę.

orkiestra
Bielsko-Biała potrzebuje orkiestry? Kilkaset osób podpisało petycję · fot. pixabay.com


Autorzy petycji ws. powołania do życia Bielskiej Orkiestry Kameralnej podkreślają, że obecnie Bielsko-Biała jest jednym z nielicznych miast o dużej liczbie mieszkańców, które nie posiada zawodowego zespołu muzycznego mogącego realizować ambitne dzieła muzyczne, począwszy od muzyki barokowej do muzyki XXI wieku.

- Bielska Orkiestra Kameralna okresowo nazywana Bielską Orkiestra Festiwalową, mimo że występują w niej wybitni muzycy, w tej formule zawsze będzie orkiestrą bez wielkich perspektyw i możliwości realizacji szeroko rozumianej edukacji muzycznej. Program, jaki może prezentować na swych koncertach, jest jedynie namiastką repertuaru z muzyki poważnej i ogranicza się do prostych utworów i akompaniamentów piosenek, których publiczne wykonanie nie wymaga systematycznej pracy. Brak stałego składu jak i wykonywany repertuar stwarzają pozory profesjonalnej orkiestry, ale jej brak uwydatnia się szczególnie w porównaniu z ofertą kulturalną w innych miastach, gdzie koncerty orkiestr kameralnych lub symfonicznych stanowią ważny składnik kultury. My, mieszkańcy miasta i okolic, takiej oferty kulturalnej jesteśmy pozbawieni- czytamy w petycji.

Autorzy dokumentu podkreślają, że w Bielsku-Białej "koncerty orkiestr symfonicznych i kameralnych zdarzają się niezwykle rzadko i stanowią raczej epizodyczne wydarzenie, a zapotrzebowanie bielskich melomanów na tego rodzaju muzykę potwierdza ostatnio wypełniona po brzegi sala Cavatina Hall w czasie koncertów, w których wykonawcami były orkiestry symfoniczne lub kameralne".

- Bielska szkoła muzyczna wykształciła dużą grupę muzyków, którzy doskonalili swe umiejętności zawodowe w najlepszych uczelniach muzycznych w Polsce i za granicą i wykorzystanie tego potencjału jest obowiązkiem władz miasta. Już nawet takie miejscowości jak Suwałki powołały stałą zawodową orkiestrę kameralną, która koncertuje z najwybitniejszymi muzykami, wypełniając lukę kulturalną i dając mieszkańcom pełną ofertę kulturalną - czytamy w petycji.

Jak podali jej autorzy, "z wyliczeń wynika, że powołanie takiej orkiestry w Bielsku-Białej w typowym składzie 20 - 25 osobowym stanowiłoby wydatek dla budżetu Miasta na poziomie ok. 2 milionów złotych, a obsługę finansową mogłaby świadczyć jedna z placówek kulturalnych miasta np. BCK". Ponadto „po wybudowaniu Cavatina Hall w Bielsku-Białej znajdują się obecnie dwie znakomite sale do takiej działalności kulturalnej - Cavatina Hall i sala koncertowa bielskiej szkoły muzycznej. To sale, w których koncerty orkiestry kameralnej stanowiłyby ważną ofertę kulturalną z zakresu muzyki poważnej".

- Wnosimy o pilne rozpoczęcie prac i powołanie zespołu roboczego, składającego się z przedstawiciela Wydziału Kultury Urzędu Miasta, przedstawiciela skarbnika miasta, przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miasta, inicjatora powołania zawodowej orkiestry kameralnej oraz przedstawiciela działającej przy BCK orkiestry festiwalowej , a więc osób znających potrzeby przyszłego zespołu muzycznego, aby właściwie przygotować proces powołania takiej orkiestry. Na przewodniczącego zespołu roboczego proponujemy wiceprezydenta Miasta odpowiedzialnego za kulturę. To zadanie dla obecnych władz miasta powinno stanowić priorytet, aby właściwie zbilansować ofertę kulturalną i uwzględnić w niej nie tylko muzykę rozrywkową, amatorską, ale także muzykę prezentującą dorobek kompozytorów polskich i zagranicznych obejmujących barok, klasycyzm, romantyzm i muzykę XX i XXI wieku - podsumowują autorzy petycji, która trafiła do bielskiego Ratusza.

Do sprawy będziemy wracać.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.