Wiadomości

  • 24 listopada 2022
  • wyświetleń: 890

Ilu uczniów w Bielsku-Białej chodzi na religię? Nowe dane diecezji

Diecezja bielsko-żywiecka opublikowała kolejne dane na temat uczęszczania uczniów na lekcje religii w szkołach. Tym razem obejmują one miasta powiatowe na jej terenie, czyli Cieszyn, Oświęcim, Żywiec oraz Bielsko-Białą.

gimnazjum nr 15, sala, szkoła, klasa
Ilu uczniów w Bielsku-Białej chodzi na religię? Nowe dane diecezji · fot. bielsko.info


Jak czytamy w zestawieniu, w Bielsku-Białej na lekcje religii chodzi 80,7% przedszkolaków, 88,6 uczniów szkół podstawowych, 84% uczniów techników, 78,5% uczniów liceów oraz 56% uczniów szkół branżowych.

Jak powyższe dane wyglądają na tle innych miast powiatowych w diecezji bielsko-żywieckiej? Dane z Cieszyna, Oświęcimia i Żywca wyglądają następująco:
  • Żywiec - Przedszkola 78,5%, Szkoły podstawowe 87,7%, Technika 90,7%, Licea 92,3%, Szkoły branżowe 88%.
  • Cieszyn - Przedszkola 70,6%, Szkoły podstawowe 87%, Technika 46,8%, Licea 55%, Szkoły branżowe 33%.
  • Oświęcim - Przedszkola 77,3%, Szkoły podstawowe 88,9%, Technika 74,8%, Licea 83,6%, Szkoły branżowe 85,5%.


Ilu uczniów w Bielsku-Białej chodzi na religię? Nowe dane diecezji
Ilu uczniów w Bielsku-Białej chodzi na religię? Nowe dane diecezji · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


- Zestawienia zostały sporządzone na podstawie danych przesłanych w październiku przez proboszczów wszystkich parafii diecezji. Dotyczą tylko uczniów uczęszczających na lekcje religii katolickiej. Warto doliczyć (zwłaszcza w przypadku Cieszyna) odsetek protestantów, również uczestniczących w lekcjach religii. Dane odnoszą się do wszystkich placówek edukacyjnych, w których organizowana jest katechizacja, a więc publicznych i innych - w tym także szkół katolickich, gdzie zasadniczo 100% uczniów uczestniczy w lekcjach religii. Podobnie w przypadku przedszkoli - dane dotyczą tych oddziałów, w których organizowane są lekcje religii - opisuje ksiądz doktor doktor Tomasz Chrzan, Diecezjalny Wizytator Katechizacji.

Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej funkcjonuje obecnie 39 katolickich placówek edukacyjnych różnych typów. - Wśród nich warto wymienić szkoły salezjańskie w Oświęcimiu, szkoły Zgromadzenia Córek Bożej Miłości i Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej oraz placówki prowadzone przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo Jana Sarkandra” w Cieszynie i Czechowicach-Dziedzicach. W bieżącym roku szkolnym religii katolickiej w diecezji uczy 700 katechetów, w tym 266 księży i diakonów, 26 zakonników, 40 sióstr zakonnych oraz 368 świeckich (311 kobiet i 57 mężczyzn) - dodał ks. dr Chrzan.

W najnowszym raporcie diecezji bielsko-żywieckiej o uczęszczaniu uczniów na lekcje religii w szkołach możemy także przeczytać, że "Instrukcja Ministra Edukacji Narodowej z 1990 r. dotycząca powrotu religii do szkół zakładała, że: Katechizacja dzieci i młodzieży niesie ze sobą podstawowe wartości etyczne i moralne w procesie wychowania. W kontekście wychowawczej troski o całościowy rozwój człowieka, warto obok sfery fizycznej i intelektualnej zwrócić uwagę także na duchową. Jej ważnym elementem jest religijność, kształtowana również na lekcjach religii".

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.