Wiadomości

  • 26 listopada 2022
  • 28 listopada 2022
  • wyświetleń: 2053

Niektóre ulice miasta spowija nocą mrok. Będzie doświetlenie?

Nie wszystkie ulice Bielska-Białej posiadają oświetlenie uliczne. To negatywnie - zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym - wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Co prawda miasto systematycznie uzupełnia braki, ale na przeszkodzie stoi kryzys, z którym borykają się samorządy.

oświetlenie, lampa
Niektóre ulice miasta spowija nocą mrok. Będzie doświetlenie?


W sprawie planowanych na rok 2023 działań miasta mających na celu realizację licznych wniosków mieszkańców o doświetlanie stwarzających zagrożenie ciemnych ulic i uliczek Bielska-Białej oraz zintensyfikowania prac w tym obszarze zaapelował bielski radny Konrad Łoś.

- W opinii mieszkańców ostatnie lata charakteryzowały się wyjątkową stagnacją działań miasta w sferze doświetlania ciemnych i niebezpiecznych uliczek Bielska-Białej. Także moje obserwacje, a przede wszystkim wnioski płynące z prowadzonej korespondencji potwierdzają zasadność tego typu opinii. O ile sięgnięcie po dofinansowanie zewnętrzne na realizację programu doświetlania przejść dla pieszych zasługuje na pozytywną ocenę, o tyle poprawa bezpieczeństwa w ciemnych uliczkach i zaułkach poprzez doświetlanie tych miejsc nie znajduje jak dotychczas należytej priorytetowości w przyjętej przez miasto hierarchii celów. Nie trzeba nikogo przekonywać, iż brak należytego doświetlenia wielu ulic i uliczek naszego miasta negatywnie wpływa na jakość życia w mieście - stwierdził.

W odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak zapewnił, że ma "świadomość potrzeb naszych mieszkańców, jeżeli chodzi o oświetlenie uliczne".

- Nie mogę się zgodzić z Pana obserwacjami, dotyczącymi rzekomej stagnacji w temacie rozbudowy instalacji oświetlenia ulicznego, gdyż do tego roku gmina realizowała wnioski składane przez mieszkańców, budując nowe linie (w latach 2018-2021 — 315 sztuk opraw oświetleniowych). Tak jak już wielokrotnie informowałem doświetlanie ulic naszego miasta jest procesem, którego realizacja do tej pory przebiegała w sposób ciągły — ewentualne opóźnienia wynikały między innymi z problemu wyłonienia wykonawcy robót (brak ofert w postępowaniach przetargowych). Aby wywiązać się z bieżących obowiązków finansowych spoczywających na gminie, podjęto decyzję o całkowitym wstrzymaniu realizacji zadań inwestycyjnych na oświetleniu ulicznym w roku bieżącym. Rozumiem zniecierpliwienie mieszkańców, ale wszyscy borykamy się ze skutkami ogólnokrajowego kryzysu i szczególnie gmina musi podejmować decyzje o wprowadzaniu oszczędności - wyjaśnił wiceprezydent.

Z danych przedstawionych przez Ratusz wynika, że ilość wniosków w sprawie doświetlenia ulic według stanu na 31.10.2022 roku wynosi 61 szt. (wraz z wnioskami zaplanowanymi, ale niezrealizowanymi w 2022 roku).

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.