Reklama

Wiadomości

  • 1 listopada 2022
  • 21 listopada 2022
  • wyświetleń: 5505

[WIDEO] Za nami 20. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko

Za nami 20. jubileuszowa edycja Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej. To wyjątkowe wydarzenie skupiające wokół siebie miłośników muzyki, co ciekawe, nie tylko jazzowej. W kuluarach nie bez powodu mówi się, że Bielsko-Biała to nieoficjalna, światowa stolica jazzu. Podczas tegorocznego wydarzenia, które trwało od 17 do 20 listopada, w Bielskim Centrum Kultury można było posłuchać muzyki tworzonej przez najlepszych wykonawców.Podczas czterech festiwalowych wieczorów na scenie Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej wystąpili zarówno artyści ze świata - trębacz Avishai Cohen, pianiści Bobo Stenson i Nik Bärtsch, jak i uznani polscy muzycy, m.in. Marcin Masecki, Kasia Pietrzko, Tomasz Dąbrowski, Maciej Obara, Anna Lobedan, Grzegorz Tarwid i ENVEE. W tym roku uczestnicy festiwalu usłyszeli również dwa znakomite kwartety smyczkowe: Royal String Quartet i Lutosławski Quartet.

Jubileuszowa Jazzowa Jesień rozpoczęła się koncertem Tomasza Dąbrowskiego, artysty okrzykniętego przez legendarny „Downbeat Magazine” jednym z najbardziej różnorodnych i wnikliwych muzyków Europy. W tym roku odbyła się premiera jego autorskiego albumu „The Individual Beings”, który jest dedykowany Tomaszowi Stańko. Na scenie Bielskiego Centrum Kultury trębacz wystąpi w międzynarodowym składzie. Towarzyszyć mu będą: Irek Wojtczak, Fredrik Lundin, Knut Finsrud, Maxence Sibille, Grzegorz Tarwid i Max Mucha.

Drugim koncertem pierwszego dnia festiwalu był występ Bobo Stenson Trio. Szwedzki pianista w wytwórni ECM w różnych konfiguracjach wydał ponad 20 albumów: jako lider oraz m.in. z Janem Garbarkiem, Charlsem Lloydem i Tomaszem Stańko, którego był bliskim przyjacielem. Jest także laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej.

Drugi dzień 20. Jazzowej Jesieni rozpoczął koncert z muzyką Arvo Pärta, który wykonali Marcin Masecki, Grzegorz Tarwid, Anna Lobedan i Lutosławski Quartet. W piątkowy wieczór w koncertowym wykonaniu usłyszeliśmy także najnowszą płytę kwartetu trębacza Avishaia Cohena zatytułowaną “Naked Truth”.
Sobotni wieczór rozpoczęło trio Nik Bärtsch’s Mobile. Pianista zafascynowany estetyką wschodu, od lat rozwija swój wyjątkowy styl, który nazywa “ritual groove music”. Na scenie w Bielsku-Białej towarzyszyli mu Nicolas Stocker na perkusji i Sha na saksofonie altowym i klarnecie basowym.

Organizatorzy podkreślali przed wydarzeniem, że w ramach Jazzowej Jesieni prezentowany będzie nie tylko jazz. Do udziału w festiwalu zapraszani są artyści wykonujący muzykę, którą Tomasz Stańko szanował, która go fascynowała, której słuchał. Taki właśnie był sobotni koncert muzyki Pawła Mykietyna - niezwykłego kompozytora-wizjonera, który wykonał Royal String Quartet.

W finale 20. Jazzowej Jesieni odbyła się nowa odsłona projektu przygotowanego przez Envee i Tomasza Michałowskiego - "Stańko na głos". Muzyczne słuchowisko powstało z fragmentów wywiadu z Tomaszem Stańko, nagranych na przestrzeni kilkunastu miesięcy. Wypowiedzi twórcy, a obecnie honorowego patrona Jazzowej Jesieni, zostały zilustrowane jego kompozycjami oraz wykonaniami. W specjalnym wydaniu tego projektu ilustrację rozszerzającą kontekst muzyczny i interpretującą często dość abstrakcyjną treść wybranych wywiadów zapewnił skład młodych, utalentowanych muzyków, wśród nich: m.in. pochodząca z Bielska-Białej pianistka Kasia Pietrzko, saksofonista Maciej Obara i perkusista Jan Pieniążek.

Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej od 4 lat nosi imię Tomasza Stańko, współtwórcy i wieloletniego dyrektora artystycznego. Obecnie za program Jazzowej Jesieni odpowiada jego córka Anna Stańko. Wybitny trębacz i kompozytor, który pozostaje duchem Jazzowej Jesieni, tak mówił o festiwalu: - Zawsze kochałem różnorodność i skrajności, zarówno w mojej muzyce, jak i sztuce w ogóle. Tutaj, podczas tworzenia programu festiwalu udało mi się pogodzić te dwie moje fascynacje i dzięki temu efekt jest tak niezwykły.

Patronat nad festiwalem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. 20. Jazzową Jesień im. Tomasza Stańko wspiera ECM Records. Mecenasami festiwalu są miasto Bielsko-Biała, AQUA S.A i FCA Poland. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wszystkie koncerty odbyły się w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej przy ul. Słowackiego 27.

Jubileuszowa Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko wpisała się w całoroczny program wydarzeń związanych ze świętowaniem 80. rocznicy urodzin artysty. Po urodzinowych toastach w Rzeszowie i Warszawie rozpoczął się międzynarodowy cykl wydarzeń pod hasłem “Remembering Tomasz Stańko”, w ramach którego twórczość Tomasza Stańko przypominana jest m.in. na scenach Nowego Jorku i Londynu. Niebawem ukaże się także anglojęzyczne wydanie biografii Tomasza Stańko pt. „Desperado” - wywiadu-rzeki, przeprowadzonego przez Rafała Księżyka. W listopadzie nakładem Astigmatic Records do rąk miłośników twórczości artysty album Tomasz Stańko Quintet "Wooden Music I", odnaleziony po 50 latach w archiwach Radia w Bremie.

Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej od trzech lat nosi imię Tomasza Stańko, który był jego dyrektorem artystycznym i wraz z Bielskim Centrum Kultury stworzył ten festiwal. Wybitny trębacz i kompozytor nadal pozostaje duchem Jazzowej Jesieni. Jego wpływ na światowy jazz zostawił swój mocny ślad właśnie tu, na Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej. Coroczne listopadowe spotkania i premierowe projekty pozostawiły masę wspomnień. Dyrektor artystyczny (zmarły w lipcu 2018 roku) co roku przygotowywał specjalny koncert, zawsze zapraszając ciekawych muzyków i prezentując się w różnych wcieleniach i konfiguracjach. Mimo, iż patrona Festiwalu nie ma już z nami, podążamy jego artystyczną drogą w przyszłość pełną niesamowitej muzyki.

Tomasz Stańko wypowiadając się jako dyrektor artystyczny Jazzowej Jesieni, mówił: - Zawsze kochałem różnorodność i skrajności, zarówno w mojej muzyce, jak i sztuce w ogóle. Tutaj, podczas tworzenia programu festiwalu udało mi się pogodzić te dwie moje fascynacje i dzięki temu efekt jest tak niezwykły.

Tomasz Stańko kochał bielską publiczność tak, jak ona kocha jazz. Wielkim sentymentem obdarzył też Bielsko-Białą. We współpracy z córką, Anną Stańko, zapraszał znakomitych muzyków, skupionych głównie wokół prestiżowej wytwórni monachijskiej ECM, dla której zresztą sam - jako pierwszy Polak - nagrywał. Jazzowa Jesień to przegląd - jak wielokrotnie powtarzał artysta - wyrafinowanego jazzu.

W poprzednich latach na festiwalu gościły takie gwiazdy światowej muzyki jak perkusista Manu Katche, gitarzyści John Abercrombie, John Scofield i Bill Frisell, trębacze Dave Douglas i Avishai Cohen, saksofoniści Ornette Coleman, Jan Garbarek i Andy Sheppard czy pianiści Chick Corea i Jason Moran.

Tomasz Stańko wierzył w swój festiwal, był z niego bardzo dumny i lubił go, po prostu. Tak jak Bielsko-Białą. - To piękne, napełnione muzyką miasto. Od początku mojej kariery mam kontakt z tym miejscem - mówił.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.