Reklama

Wiadomości

  • 21 października 2022
  • wyświetleń: 2869

Stawki podatków od nieruchomości pójdą w górę

Nawet na kilkanaście milionów złotych więcej ma trafić do budżetu miasta po podniesieniu stawek podatków od nieruchomości. Większość bielskich radnych zgodziła się na przyjęcie proponowanych przez władze Bielska-Białej zmian.

pocztowkazbielska,osiedlekarpackie,bielskobiała,jesień,autumn,zdrona,zlotuptaka,ilovebb,miastowg
Stawki podatków od nieruchomości pójdą w górę · fot. @chmura.lukasz


Do rady miejskiej trafił projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2023 rok. Zakłada on określenie rocznej stawki podatku od nieruchomości.

Szczegółowe dane nowych stawek podaliśmy [url= w tym artykule.

Bielscy urzędnicy podkreślili, że "skutek finansowy zmiany stawek podatkowych zgodnie z propozycjami spowoduje wzrost należności z tytułu podatku od nieruchomości w 2023 roku o kwotę około 16 mln zł".

- Przyjęcie zaproponowanych stawek pozwoli na realizację zadań i obowiązków nałożonych na miasto Bielsko-Biała, które z roku na rok ulegają zwiększeniu. W przeważającej części kwota ta zostanie przeznaczona na finansowanie drastycznie wzrastających kosztów energii elektrycznej i cieplnej - podkreślają przedstawiciele Ratusza.

Do wspomnianego projektu uchwały podczas październikowej sesji rady miejskiej poprawkę wnieśli radni z klubu Niezależni.BB. Zaproponowali, by w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych w części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej 27,26 gorszy (projekt zakładał stawkę w wysokości 28,78 zł), a więc podwyżka miałaby być mniejsza o 50 procent, od proponowanej. A to - jak poinformował skarbnik miasta Dominik Pawiński - oznaczałoby 5,5 miliona mniej złotych w planowanym budżecie miasta.

- Zgadzamy się, że musimy podnieść te podatki, natomiast obawiamy się o kondycję mikro jak i małych i średnich przedsiębiorstw. Nie chcielibyśmy, by te firmy upadały - mówił radny Jerzy Bauer z Niezależnych.BB.

- To, że mieszkańcy nie są zachwyceni, to jest sprawa oczywista. Ja również się nie cieszę. To są zawsze decyzje, które nie cieszą się powodzeniem. Ja jednak odpowiadam za budżet gminy. Walczymy choćby o to, by nie wrosły ceny komunikacji miejskiej. Ale my tak naprawdę nie mamy wyjścia. Bez podwyżki podatków funkcjonowanie miasta będzie ciężkie - wyjaśnił Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Ostatecznie większość radnych odrzuciła propozycję poprawki Niezależnych.BB i zgodziła się na zaproponowane przez władze miasta zmiany stawek podatków od nieruchomości. Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku.

raz / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Nieruchomości w Bielsku-Białej" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Nieruchomości w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Nieruchomości w Bielsku-Białej" podaj