Wiadomości

  • 21 października 2022
  • wyświetleń: 709

Wykonaj test i sprawdź, jaki jest twój aktualny poziom angielskiego

Materiał partnera:

Każdy potrafi mniej więcej określić, jaki jest jego poziom zaawansowania, jeżeli chodzi o umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Niektórzy określają siebie jako początkujących, inni jako średnio-zaawansowanych, a jeszcze inni stwierdzą, że bardzo dobrze radzą sobie z komunikacją w tym języku. Problem pojawia się, kiedy w różnych środowiskach funkcjonują inne standardy dotyczące klasyfikacji, co może doprowadzić do nieporozumień.

Wykonaj test i sprawdź, jaki jest twój aktualny poziom angielskiego


Osoby, które kiedyś były określane jako średnio zaawansowane, dzisiaj mogą być na poziomie średnio zaawansowanym niższym. Bardzo trudno jest określić na własną rękę, na jakim jest się etapie, dlatego lepiej po prostu zrobić test na poziom angielskiego online.

Wystarczy poświęcić kwadrans i wykonać bezpłatny egzamin, żeby dowiedzieć się, na jakim jest się stopniu zaawansowania w języku angielskim według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR).

Czym jest klasyfikacja CEFR i jakie ma stopnie?



CEFR to zatwierdzony przez Radę Europy system klasyfikacji znajomości językowej, który jest respektowany w największej liczbie krajów świata. Istnieje kilka innych form określania zaawansowania językowego, ale to CEFR stał się najpopularniejszy i najczęściej wykorzystywany w różnych środowiskach. Dlatego warto kierować się właśnie tym systemem.

Kolejne stopnie klasyfikacji CEFR prezentują się w następujący sposób:

  • A0 - początkujący, który uczy się pierwszych słów (każda osoba poznająca dopiero język);
  • A1 - umiejętność rozumienia i wykorzystywania najprostszych zwrotów i słów (dziecko w pierwszych klasach szkoły podstawowej);
  • A2 - umiejętność komunikacji w prostej formie oraz wykonywanie prostych zadań (dziecko w szkole podstawowej);
  • B1 - umiejętne tworzenie własnych wypowiedzi na interesujące tematy (szkoła średnia);
  • B2 - łatwe porozumiewanie się z naturalnymi użytkownikami języka, z umiejętnością swobodnego tworzenia zdań (poziom maturalny);
  • C1 - płynne i elastyczne wykorzystanie języka na wszelkie tematy (poziom akademicki);
  • C2 - swobodne wykorzystanie języka w każdych warunkach, z umiejętnym i precyzyjnym tworzeniem wypowiedzi (native speaker, zaawansowany poziom akademicki).


W szkołach coraz częściej stosuje się klasyfikację CEFR i już na podręcznikach można odczytać, w jakim zakresie odbywa się nauczanie. Jednak w przypadku szkoły nie ma to bezpośredniego odzwierciedlenia, bo każdy kończy naukę na innym poziomie opanowania. Dlatego zawsze warto zrobić sobie test. To, że ukończyło się szkołę średnią, nie oznacza, że musi się być na poziomie B2. Równie dobrze można być na jednym z poziomów A lub nawet na C1.

Poznanie swojego poziomu pierwszym krokiem przy udoskonalaniu umiejętności



Coraz więcej osób dokształca się z języka angielskiego, ponieważ to zapewnia lepszą pracę. Mało tego, często jest to jednym z warunków uzyskania dobrze płatnej posady - nawet jeśli nie jest ona bezpośrednio związana z kontaktami międzynarodowymi. Pracodawcy bardzo często zwracają uwagę na umiejętność znajomości języka angielskiego, która stała się swego rodzaju wyznacznikiem dobrego pracownika obytego w dzisiejszym świecie.

Żeby jednak rozpocząć proces dokształcania, należy sklasyfikować swój poziom zaawansowania. Dzięki temu można obrać odpowiedni kierunek i pominąć etapy nauczania rzeczy, które już się opanowało. To oszczędność czasu i pieniędzy (w przypadku lekcji prywatnych).

Nauczyciel, który będzie pewien, na jakim poziomie znajduje się jego podopieczny, będzie w stanie opracować dokładniejszy plan nauczania, dzięki czemu wyniki nauki będą jeszcze wyraźniejsze.

Przebieg testu



Sam test nie powinien nikomu sprawić problemów - w końcu został zaprojektowany pod kątem osób o różnym zaawansowaniu (od A do C). Sprawdzian obejmuje wszystkie najistotniejsze aspekty posługiwania się językiem i składa się z kilkudziesięciu łatwiejszych i trudniejszych zadań. Całość nie powinna zająć dłużej niż 20 minut. Co istotne, czas odpowiedzi również ma znaczenie. Daje to informację o biegłości w danej dziedzinie i często lepszy rezultat da szybkie, ale niekoniecznie w 100% poprawne odpowiadanie, niż zbyt długie zastanawianie się nad każdą odpowiedzią. Dlatego warto podejść do testu po powtórzeniu sobie podstaw, które ma się już przyswojone.

Kluczową kwestią jest także to, żeby zawsze odpowiadać zgodnie ze swoją wiedzą. Oszukiwanie nie ma sensu, bo test ma wskazać aktualny, a nie zawyżony poziom znajomości języka.