![[WIDEO, FOTO] Trzy dni pełne niezwykłych atrakcji. Za nami Dni Bielska-Białej 2023!](https://img.bielsko.info/ib/6b2f90159fe0a26cd872a097763d8829/12/2023/09/boskie_bb_koncert_piosenek_kory_jackowskiej_3_09_2023_ac73.jpg)
Reklama
Wiadomości
- 7 października 2022
- wyświetleń: 1062
Pierwszy pożar sadzy w tym sezonie grzewczym. Strażacy apelują
Niestety jeszcze dobrze nie rozpoczął się sezon grzewczy, a strażacy gasili już wczoraj pierwszy pożar sadzy w kominie. Do zdarzenia doszło w budynku mieszkalnym w Jaworzu. Strażacy wygasili piec, a następie wyczyścili przewód kominowy za pomocą zestawu kominiarskiego. W ubiegłym sezonie grzewczym tego typu pożarów odnotowano aż 113!

Strażacy radzą zadbać o drożność przewodu kominowego. Zaniedbanie konserwacji może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla, pożarem sadzy w przewodzie kominowym, a nawet całego mieszkania, co jest szczególnie niebezpieczne nocą.
Kiedy sprawdzać przewody kominowe? - Najlepiej jeszcze przed sezonem grzewczym. Zanim rozpalimy w kominku, czy na nowo podłączymy po lecie kocioł, wezwijmy fachowca i upewnijmy się, że wszystko z naszym systemem grzewczym jest w porządku - tłumaczy mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy KM PSP w Bielsku-Białej .
Obowiązki właściciela lub zarządcy budynku
Obowiązkiem właściciela lub zarządcy budynku jest dopilnowanie: okresowych kontroli przewodów kominowych raz w roku przez uprawnioną osobę (mistrza kominiarskiego), czyszczenia kominów: dymowych, spalinowych i gazowych, okresowej kontroli instalacji gazowej, systematycznej obsługi konserwacyjnej urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami instrukcji producenta.
Zaniedbanie konserwacji przewodu kominowego
Zaniedbanie konserwacji przewodu kominowego może być tragiczne w skutkach. Grozi nam zatrucie tlenkiem węgla, pożar sadzy w przewodzie kominowym, a nawet całego mieszkania, co jest szczególnie niebezpieczne nocą. Pożary kominowe mogą spowodować bowiem pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków. Dbanie o przewody kominowe powinno być priorytetem — radzą strażacy.
Co zrobić, gdy dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym?
Najpierw trzeba powiadomić straż pożarną oraz wygasić palenisko. Należy zamknąć dopływ powietrza do pieca, zarówno od dołu jak i od góry, a następnie obserwować czy na całej długości przewód kominowy nie zaczyna pękać. Ważne, żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra wody powstaje aż 1700 litrów pary, która może przyczynić się do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania.
Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, żeby wyczyścił przewód i zwrócił uwagę na stan techniczny. Przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym niewyczuwalny tlenek węgla (czad).
Reklama
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
ZOBACZ TAKŻE

Gorący temat[FOTO] W Kozach grasuje podpalacz? Mieszkańcy zapowiadają samosąd

[FOTO] Nocny pożar przy ul. Lipnickiej. Budynek spłonął doszczętnie

[FOTO] Groźny pożar w Straconce. Ogień blisko zabudowań!

Gorący temat[FOTO] Poranna akcja strażaków. Spłonęła hala w Kozach przy dworcu

[FOTO] Groźny pożar domu. W akcji 10 zastępów straży pożarnej!
