Wiadomości

  • 13 września 2022
  • 14 września 2022
  • wyświetleń: 1694

Interesujesz się wojskowością? Rusza rekrutacja do JS3027

Jednostka Strzelecka 3027 Bielsko-Biała rusza z kolejnym etapem rekrutacji. Pierwsze ze spotkań odbędzie się w siedzibie jednostki przy ul. 11 Listopada 58 w piątek, 23 września w godzinach 16.00 - 1800, z kolei drugie - we wtorek, 27 września w godzinach od 15.00 do 18.00.

Interesujesz się wojskowością? Rusza rekrutacja do JS3027 · fot. Jednostka Strzelecka 3027 Bielsko-Biała


Jednostka Strzelecka 3027 Bielsko-Biała jest częścią ogólnopolskiego stowarzyszenia - Związek Strzelecki "Strzelec'' OSW, który posiada jednostkę w każdym większym mieście w Polsce. Działa pod patronatem i we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Jest organizacją całkowicie apolityczną i nie prowadzi działalności zarobkowej.

Organizacja swoimi korzeniami sięga roku 1910, a z jej szeregów wywodziła się znaczna część legionistów, którzy w roku 1914 rozpoczęli walkę o wolną Polskę na frontach I Wojny Światowej. Związek Strzelecki działał prężnie w odrodzonej Rzeczpospolitej aż do wybuch II Wojny Światowej, kiedy to włączył się w działania kampanii wrześniowej, a pod okupacją w działania podziemia niepodległościowego. Związek Strzelecki z oczywistych względów nie mógł funkcjonować po roku 1945 i odrodził się dopiero w 1989 r., działając do dnia dzisiejszego.

Obecnie statutowymi działaniami organizacji są między innymi: przysposobienie młodzieży (ale również i wszystkich chętnych osób) do przyszłej służby wojskowej; zapewnienie podstawowego wyszkolenia wszystkim chętnym osobom, które z różnych przyczyn nie mogą odbyć służby wojskowej; propagowanie strzelectwa sportowego i bezpiecznego użytkowania broni; wychowywanie młodzieży w duchu patriotyzmu; wspieranie służb ratunkowych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej np. podczas klęsk żywiołowych; udział w miejskich uroczystościach patriotycznych.

Cele te realizowane są poprzez cykliczne szkolenia teoretyczne oraz praktyczne w terenie, marsze górskie, udział w uroczystościach patriotycznych oraz zgrupowaniach szkoleniowych podczas których jednostka wykonuje zadania wraz z osobami z sąsiednich jednostek lub żołnierzami zawodowymi. Szkolenia weekendowe odbywają się od godzin porannych, natomiast zajęcia odbywające się w dni robocze, są realizowane wieczorami tak, by mogły uczestniczyć w nich osoby uczące się i pracujące.

- W naszej Jednostce uczymy rekrutów takich rzeczy jak obsługa broni palnej, podstawy taktyki piechoty, survival, łączność radiowa, terenoznawstwo, pierwsza pomoc oraz ratownictwo taktyczne. Często współpracujemy z żołnierzami WOT. Swoją działalnością wspieramy też różnego rodzaju lokalne przedsięwzięcia charytatywne jak np. Szlachetna Paczka, czy inicjatywę "Biegniemy z Mają'' - mówi st. plut. ZS Paweł Telok, Szef Wydziału Informacji i Promocji Jednostki Strzeleckiej 3027 Bielsko-Biała.

- Specjalizacją naszej Jednostki są działania w terenie górskim oraz ratownictwo taktyczne. Posiadamy doświadczoną kadrę szkoleniową w skład której wchodzą żołnierze zawodowi, żołnierze WOT, ratownicy medyczni oraz ratownicy pola walki. Sześciomiesięczny okres cyklicznych szkoleń podstawowych kończy całodobowy egzamin, podczas którego kandydaci muszą wykazać się sprawnością fizyczną oraz zdobytą wiedzą i umiejętnościami z zakresu wojskowości, obsługi broni, udzielania pomocy medycznej, terenoznawstwa oraz survivalu - dodaje przedstawiciel JS3027.

- Jeśli więc ktoś jest zainteresowany wojskowością, wiąże swoją przyszłość ze służbą wojskową, lubi wielogodzinne marsze górskie, chciałby wzmocnić obronność swojej Ojczyzny, chciałby nauczyć się bezpiecznego posługiwania się bronią, chciałby wzmocnić swoją kondycję fizyczną i psychiczną, chciałby pomagać ludziom w potrzebie, chciałby w sposób wyjątkowy brać udział w uroczystościach patriotycznych, to nasza Jednostka jest dokładnie tym czego szuka - wylicza Telok.

Jednostka wymaga od kandydatów ukończonego 15. roku życia (w niektórych przypadkach przyjmujemy młodszych rekrutów), niekaralności, sprawności psychofizycznej;, zaangażowania, patriotyzmu oraz zgody rodziców w przypadku osób niepełnoletnich.

W przypadku pytań co do swojej działalności czy samej rekrutacji JS3027 zacheca potencjalnych rekrutów do kontaktu:
Facebook: https://www.facebook.com/JS3027
E-mail: jednostkastrzelecka3027@gmail.com

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.