Reklama

Wiadomości

  • 4 sierpnia 2022
  • 7 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 3160

[FOTO] Kościół w Komorowicach odzyskał swój dawny blask

Zakończył się remont kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej. Roboty prowadzone były wieloetapowo od 2017 do 2022 roku dzięki zaangażowaniu komorowickiej parafii.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej przed i po remoncie · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Na część prac - wykonanie I etapu - remontu elewacji frontowej z masywem wieżowym, kamieniarki oraz portali, a także II etapu - remontu elewacji bocznej, kamieniarki i maswerków okiennych - Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków udzielił refundacji w 2019 roku w kwocie 74 749,91 zł.

Remont poprzedziły badania konserwatorskie stratygraficzne na elewacji w celu oznaczenia zachowanych warstw oryginalnych w partii detalu sztukatorskiego oraz w celu oznaczenia elementów kamiennych.

Wewnątrz kościoła w ołtarzu głównym znajduje się obraz tablicowy Sacra Conversazione - Matka Boska z Dzieciątkiem, Janem Chrzcicielem i Janem Ewangelistą, który w latach 2017 i 2018 przeszedł kompleksową konserwację na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prace te zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej został wpisany do rejestru zabytków pod pozycją A/344/11, natomiast obraz Sacra Conversazione - Matka Boska z Dzieciątkiem, Janem Chrzcicielem i Janem Ewangelistą został wpisany do rejestru zabytków ruchomych pod pozycją B-227/71.

mp / bielsko.info

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.