Wiadomości

  • 5 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 1596

[FOTO] Komorowice mają swoją monografię. "To moja duma i nie boję się tego powiedzieć"

W Domu Kultury w Komorowicach odbyła się premiera książki "Komorowice Krakowskie, Komorowice Śląskie. Dzieje dwóch miejscowości, potem czterech, a dzisiaj dzielnic(y) Bielska-Białej", której autorami są Wacław Gojniczek, Lech Krzyżanowski i Jerzy Sperka. Wydarzenie przyciągnęło wielu zainteresowanych.

Premiera monografii Komorowic - 3.04.2024 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


We wstępie monografii tej obecnej dzielnicy Bielska-Białej czytamy:

"Przedmiotem badań uczyniono dzieje dwóch wsi leżących po obu stronach rzeki Białej, Komorowic Śląskich i Komorowic Krakowskich. Różne nazwy nosiły one w przeszłości, niezmienna pozostała ich geograficzna lokalizacja oraz wiejski status prawny. Te czynniki były decydujące dla określenia zakresu historycznych analiz. W celu uniknięcia zamieszania zwykle towarzyszącego niespodziewanym zmianom przedmiotu badań pominięto tu obszar Barku w XIX wieku, gdy pozostawał on osobną gminą, oraz tzw. Komorowice Czechowickie (inaczej Podlarysz, Kamionka, Olszyna). Te ostatnie, pomimo zbieżności nazwy i przynależności do rzymskokatolickiej parafii w Komorowicach Krakowskich, były osobną jednostką administracyjną, a w XIX wieku włączono je do Czechowic. Ze szczegółowością, na jaką pozwolił zasób istniejących źródeł, starano się stworzyć całościowy obraz obu miejscowości, począwszy od średniowiecza, poprzez przemiany właściwe dla czasów nowożytnych, aż do współczesności.

Zamierzeniem autorów było ponadto stworzenie wizerunku tytułowych Komorowic w pełnej ich różnorodności. Nie skupiano się więc wyłącznie na dziejach politycznych i zmianach w przynależności do różnych państw, województw, powiatów, lecz zobrazowano również życie gospodarcze Komorowic oraz obecne w funkcjonowaniu tych wsi aspekty religijne, edukacyjne, a nawet odnoszące się do charakteru życia codziennego. Zasób źródeł decydował o ilości miejsca poświęconego poszczególnym epokom. Jak to zwykle bywa w tego typu opracowaniach, im odleglejsze są dzieje opisywanej miejscowości, tym mniej informacji ma do dyspozycji badacz. Zatem to nie inklinacje autorów zadecydowały o obszerniejszym opisie XX-wiecznych losów, a dostępność materiału archiwalnego.

Ów materiał był podstawowym budulcem treści i to niezależnie od opisywanej epoki. Komorowice dotąd nie posiadały żadnej monografii, która mogłaby służyć choćby za drogowskaz dla współczesnych badań. Siłą rzeczy, również przy okazji tworzenia wielkiej monografii Bielska-Białej, o tytułowych miejscowościach wzmiankowano rzadko i lakonicznie. Archiwalia zaś mają charakter mocno rozproszony"


Na premierze wydawnictwa obecny był między innymi prezydent Jarosław Klimaszewski. - Nasze miasto ma bardzo ciekawą i zróżnicowaną historię. Wichry dziejów narobiły tutaj różnych rzeczy, dobrych, ale czasami i złych. I w to również wpisana jest historia Komorowic. Cieszę się, że po latach starań udało się ją wydać. Dziękuję autorom za dzieło, a państwu za tak liczną obecność - podkreślał.

- Ta książka, to moja duma i nie waham się tego powiedzieć. Pomysł zrodził się kilka lat w temu w gronie mieszkańców Komorowic, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o swojej dzielnicy. O swoich korzeniach. Powstało w tym celu Stowarzyszenie Komorowice, które postawiło sobie właśnie taki cel - powstanie monografii Komorowic. Nie ukrywam, że inspiracją była również dla mnie książeczka, która ukazała się na 500-lecie parafii. Myślę, że część komorowian ma ją w swoich zbiorach. Ja również - wspominała Urszula Szabla, członkini Stowarzyszenia Komorowice i jednocześnie radna Rady Miejskiej Bielska-Białej.

Publikacja powstała pod kierownictwem prof. Lecha Krzyżanowskiego, który w monografii zajął się okresem od XIX wieku po współczesność. Najdawniejsze czasy od średniowiecza do początku czasów nowożytnych opracował prof. Jerzy Sperka, a dziej Komorowic w latach 1526- 1815 dr hab. Wacław Gojniczek. Mapy opracowali dr Ewa Janoszek i Piotr Kenig. Materiał ilustracyjny w publikacji pochodzi głównie ze zbiorów Stowarzyszenia Komorowice. Wydawcą jest Książnica Beskidzka.

kr / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.