Reklama

Wiadomości

  • 22 lipca 2022
  • wyświetleń: 1350

Niebezpieczne przejście w Hałcnowie. Wymaga doświetlenia

Trwa doświetlanie przejść dla pieszych w Bielsku-Białej. Poprawi to bezpieczeństwo pieszych zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Niestety nie wszystkie „zebry”, które powinny zdaniem mieszkańców zostać dodatkowo zabezpieczone, otrzymają dodatkowe oświetlenie.

przejście dla pieszych, znak
Niebezpieczne przejście w Hałcnowie. Wymaga doświetlenia · fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego


Jak przypomniał bielski radny Bronisław Szafarczyk, miasto realizuje program doświetlania przejść dla pieszych, a to „w wysokim stopniu podnosi poziom bezpieczeństwa tych niechronionych uczestników ruchu”.

- Jednym z niebezpiecznych przejść, wymagających takiego doświetlenia, jest przejście na ul. Wyzwolenia, usytuowane niedaleko skrzyżowania z ul. Witosa. Wspomniany program pomijał jednak to przejście, jako że ma ono zmienić swoją lokalizację, co związane jest z zamierzoną przebudową skrzyżowania ulic Wyzwolenia — Witosa. W obecnej jednak niepewnej sytuacji gospodarczej i związanej z tym niepewnej sytuacji budżetowej, trudno określić termin przystąpienia do przebudowy przedmiotowego skrzyżowania - zauważył przedstawiciel mieszkańców.

Jak napisał w swej interpelacji skierowanej do władz miasta, „najprawdopodobniej zostanie ona odsunięta w czasie — szczególnie z uwagi na inne naglące potrzeby inwestycyjne w Hałcnowie (rozbudowa ulicy Krzemionki i jej skrzyżowania z ul. Wyzwolenia, budowa obwodnicy centrum Hałcnowa, przebudowa centrum Hałcnowa i inne)”.

- W tej sytuacji wydaje się rozsądne, by jednak przejście to ująć w programie doświetlenia przejść na najbliższy możliwy czas. Warto tu podkreślić, że przejście to jest nietypowo usytuowane, w pewnej odległości od skrzyżowania, a to zaś stanowi spore zaskoczenie dla kierujących pojazdami. Nadto kierowcy oczekujący w kolumnie na sygnał zielony na skrzyżowaniu nie zawsze respektują zakaz zatrzymywania się na przejściu, a na dodatek dla kierowców jadących w przeciwnym kierunku, piesi wychodzą spoza stojących pojazdów — co generuje wiele niebezpiecznych dla pieszych sytuacji, jako że miejsce to jest w strefie przyspieszania po wyjeździe ze skrzyżowania - opisuje radny.

W odpowiedzi Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej poinformował, że w tym roku lista przejść zakwalifikowanych do doświetlenia została zamknięta.

- W chwili obecnej trwa postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy zadania. Jednocześnie informuję, że przedmiotowe przejście zostanie uwzględnione przy planowaniu wykonania projektów budowlanych w roku kolejnym, a jego realizacja uzależniona będzie od możliwości finansowych miasta lub uruchomienia przebudowy skrzyżowania ulic Wyzwolenia — Witosa - zaznaczył wiceprezydent.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.